Sanepid wydaje ostrzeżenie: Trzy kąpieliska na Pomorzu zamknięte z powodu sinic

Trzy kąpieliska zlokalizowane w regionie pomorskim zostały zamknięte, co miało miejsce podczas pory południowej. Zamknięcia te dotyczą miejscowości usytuowanych w powiatach kartuskim, chojnickim i słupskim, a decyzja ta spowodowana była zauważonym zakwitem sinic. Mimo to, w innych miejscach przeznaczonych do kąpieli na obszarze Pomorza nie zaobserwowano podobnego problemu.

Informacje o tym, że woda w trzech wymienionych kąpieliskach pomorskich jest niezdatna do kąpieli, udostępnił sanepid na swojej stronie internetowej. Ta sytuacja nie zmieniła się od poniedziałku, kiedy to sanepid wydał pierwsze ostrzeżenia dotyczące zakwitów sinic. Kąpieliska objęte tym zakazem to gminne kąpielisko w Chmielnie w powiecie kartuskim, kąpielisko zlokalizowane w miejscowości Małe Swornegacie w powiecie chojnickim oraz kąpielisko w Obłężu w powiecie słupskim.

Z informacji dostępnych na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w pozostałych miejscach przeznaczonych do kąpieli na Pomorzu, zarówno tych nad Bałtykiem jak i jeziorach, jakość wody jest satysfakcjonująca. W tych lokalizacjach nie stwierdzono obecności sinic, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia osób korzystających z kąpieli.