Śmierć Andrzeja Kaznowskiego, byłego prezydenta Gdańska

12 sierpnia 2023 roku od nas odszedł Andrzej Kaznowski, pełniący niegdyś funkcję prezydenta miasta Gdańsk. W chwili śmierci miał 88 lat.

Kaznowski swą prezydencką kadencję w Gdańsku rozpoczął 13 grudnia 1973 i pełnił obowiązki do 15 września 1977 roku. Jego rządy zapisały się w historii między innymi dzięki podpisaniu umowy partnerskiej z niemieckim miastem Bremen, która jest honorowana przez obie strony do dnia dzisiejszego.

Po zakończeniu prezydentury, Andrzej Kaznowski nie opuszczał sfery publicznej. Między latami 1977 a 1982 reprezentował Polskę jako attaché handlowy ds. gospodarki morskiej na terenie Pragi. Po powrocie do ojczyzny został mianowany na stanowisko dyrektora gdańskiego oddziału Najwyższej Izby Kontroli, które piastował aż do 1990 roku.

Za swoją służbę dla kraju, Kaznowski został uhonorowany wieloma odznaczeniami. W jego kolekcji znalazły się m.in.: Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż „Za Zasługi dla Związku Harcerstwa Polskiego” oraz Złoty Medal „Za zasługi dla Obronności Kraju”.