Narodziny czterech kotów pustynnych w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym doszło do powiększenia populacji kotów pustynnych, z notą optymizmu informujemy o narodzinach czterech małych kocurków. Kocie rodzeństwo przyszło na świat pod koniec czerwca, a obecnie każdy odwiedzający ogród zoologiczny może je obserwować na ich wybiegu.

Ciekawostką jest fakt, że matką tych uroczych maluchów jest kotka Sahira, która już wcześniej, we wrześniu 2022 roku, przyczyniła się do powiększenia populacji tego gatunku w gdańskim zoo. Tę niezwykłą kotkę można uznać za prawdziwą bohaterkę w świecie kotów pustynnych.

Koty pustynne to gatunek zamieszkujący naturalnie obszary północnej Afryki oraz południowo-zachodniej i środkowej Azji. Swoje życie prowadzą przeważnie nocą, a dzięki swojej adaptacji do surowych warunków pustynnych potrafią szybko kopać nory w piasku, które zapewniają im schronienie zarówno podczas skwarnych dni, jak i mroźnych nocy. Swoje posiłki – głównie drobne gryzonie, czasem także mniejsze ptaki, jaszczurki, węże i stawonogi – chowają również pod piaskiem na przyszłe posiłki.