Tunezyjczycy ukarani za nielegalne wystawianie węży na widok publiczny w Gdańsku

W Gdańsku na ulicy Długiej dość nietypowej interwencji dokonali miejscy policjanci. Otrzymawszy zgłoszenie od operatora systemu monitoringu miejskiego, ruszyli na miejsce, gdzie dwaj mężczyźni z Tunezji, w wieku 39 i 41 lat, organizowali nielegalny pokaz węży. Funkcjonariusze po przybyciu na miejsce zidentyfikowali obydwóch tunezyjskich obywateli.

Na prezentację mężczyźni wybrali pytona i boę. Policjanci przy sprawdzaniu dokumentów potwierdzili, że mężczyźni faktycznie są właścicielami tych gatunków węży. Jednakże funkcjonariusze wytłumaczyli im, że ich działania są niezgodne z prawem. Z tego powodu wręczyli im wezwania do stawiennictwa na komisariacie.

W wyniku interwencji policji, Tunezyjczycy zakończyli swoją prezentację. Jak informuje Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, w środę na komisariacie obaj mężczyźni usłyszeli zarzuty. Były to zarzuty związane z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt, ustawy o ochronie przyrody oraz ustawy o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych.

Starszy z mężczyzn został dodatkowo ukarany mandatem za popełnione wykroczenia. 41-latek będzie musiał teraz stawić się przed sądem i odpowiedzieć za prezentowanie zwierząt poza miejscem do tego przeznaczonym, niezapewniającym bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt. Ponadto mieści dydaktycznej działalności nie zgłosił do rejestru prowadzonego przez lokalne organy administracji rządowej ani do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Policja przypomina również o trwającej akcji „Zielona strefa”, której celem jest zmniejszanie liczby przestępstw przeciwko zwierzętom i środowisku. Akcja ta umożliwia przekazywanie informacji o potencjalnym krzywdzeniu zwierząt w sposób anonimowy.