Uruchomienie sezonowych linii tramwajowych i autobusowych w Gdańsku

Po zakończeniu roku szkolnego, Zarząd Transportu Miejskiego (ZTM) w Gdańsku planuje włączyć do ruchu drugą część linek sezonowych. Ruchem tych linek zostaną obsługiwane historyczne tramwaje, które będą przemieszczać się na najbardziej popularnych trasach dla mieszkańców Gdańska i przyjezdnych turystów.

Jak zbliża się okres wakacyjny, ZTM ujawnia swoje plany na sezon. Po wprowadzeniu linek autobusowych na początku maja, nadszedł czas na uruchomienie sezonowych połączeń tramwajowych. Tramwaje będą jeździć na dobrze znanych trasach, jednak ciekawostką będzie nowa linia, gdzie kursować będą jedynie zabytkowe pojazdy.

Korzyść z nowego rozwiązania odniosą także rowerzyści. ZTM uruchomi specjalną linię autobusową do Sobieszewa, która będzie obsługiwana przez pojazdy wyposażone w przyczepki na rowery. Warto przypomnieć, że od początku maja funkcjonują już trzy linie sezonowe: 606, 622 i 658. Całość oferty ZTM zostanie uruchomiona w sobotę 22 czerwca.

Kolejnym rokiem z rzędu ZTM wprowadza linie 607 i 612, które będą dowozić pasażerów do Sobieszewa. Linia 607 będzie jeździć z Pruszcza Gdańskiego, natomiast linia 612 zostanie uruchomiona z węzła Śródmieście SKM w Gdańsku.

Kursy 607 będą odbywać się co dwie godziny od godziny 9:00 do 17:00. Autobus pokona trasę w 44 minuty, przemierzając miasto, Rokitnicę i Wiślinę. Na pokładzie linii 612 zmieści się 26 rowerzystów. Autobusy będą kursować co godzinę (od 9.00 do 17.00) i dojadą do Sobieszewa z centrum Gdańska w 24 minuty, zatrzymując się tylko na jednym przystanku – Brama Żuławska.

Warto zaznaczyć, że obie linie będą dostępne tylko podczas weekendów wakacyjnych i obowiązywać na nich będzie normalna taryfa.

Zabytkowe tramwaje wyjadą również na gdańskie tory jako część floty Gdańskich Autobusów i Tramwajów. Wakacyjna linia nr 60 przejedzie ze Śródmieścia SKM przez Dworzec Główny, Jana z Kolna, Hallera, Rzeczypospolitej i Pomorską do Oliwy. Tramwaje będą kursować od 10:00 do 17:00 co godzinę, tylko w weekendy wakacyjne. Na tej linii także obowiązuje standardowa taryfa.

Podczas tegorocznych wakacji nie zabraknie również „klasyków” – linii tramwajowych nr 63 i 68. Te będą kursować odpowiednio do Brzeźna i na Stogi, jednak z pewnymi zmianami w stosunku do roku ubiegłego.

Linia 63 wystartuje z pętli Ujeścisko i przez al. Adamowicza, Nowolipie, Kartuską, Jana z Kolna, Hallera oraz Gdańską dotrze do Brzeźna. W soboty od 9:00 do 17:00 będzie jeździć co 20 minut. W niedzielę natomiast pierwsze tramwaje wyjadą na tory przed godziną 10:00, a takt 20-minutowy wróci dopiero po godzinie 11:00.

Tramwaje linii 68 będą kursować między węzłem Łostowice-Świętokrzyska, a pętlą Stogi Plaża przez al. Havla, Armii Krajowej, Podwale Przedmiejskie, Siennicką, Wosia Budzysza i Nowotną. Pierwsze pojazdy wyjadą na tory w sobotę po godzinie 10:00, a skończą kursowanie po godzinie 18:00. Kursy zaplanowano co około 20 minut. W niedzielę ta częstotliwość będzie utrzymywana, jednak dopiero po godzinie 13:00.