Największy bursztyn na świecie

W kopalni węgla znaleziono największą bryłę bursztynu

Czy znalezienie bursztynu na Pomorzu jest czymś szczególnym? Raczej nie, biorąc pod uwagę, że to jeden z symboli tego regionu. A co jeśli mowa o wielkiej bryle ważącej kilkadziesiąt kilogramów? Wtedy już faktycznie jest dobry powód, żeby robić Agnieszka Owczarek wyraża wielkie zadowolenie związane ze znalezieniem bursztynu. Bryła, o której mowa, waży 68.2 kg, a wyznaczeniem jej specyfikacji zajęli się eksperci pracujący dla Okręgowego Urzędu Miar w Gdańsku. Paweł Chwalibóg z Biura Rekordów, potwierdził, że mamy do czynienia z bezprecedensowym rekordem.

Co wiemy o bryle?

Co możemy powiedzieć o bryle, którą znaleziono w kopalni? Wiemy ,że pochodzi ona z Sumatry i że jej właścicielem był Janusz Fudala. Udało się ją odkupić dzięki pieniądzom, pochodżacym z Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Co ciekawe, poprzedni rekordowy bursztyn także pochodził z Sumatry, choć był lżejszy o ok. 18 kilogramów. Po tym jak trafił do księgi rekordów Guinessa, pozostał w niej przez 6 lat. Dzisiaj ten imponujący kamień możemy oglądać w Muzeum Bursztynu, które znajduje się w Wielkim Młynie w Gdańsku.

Gdańsk wielowymiarowym rekordzistą

Gdańsk to miasto, które może poszczycić się dwoma pobitymi rekordami Guinessa. Pierwszy rekord udało się pobić w 2000 roku w sylwestra. Zgromadziło się wtedy 10 tys. osób, które dzwoneczkami powitały nowy rok. Był to absolutny rekord.

Księga Rekordów Guinessa

Każdy słyszał o Księdze Rekordów Guinessa, ale pewnie nie każdy pamięta, czym ona dokładnie jest. Otóż jest to informator, który co roku wydaje firma Guiness. Jest to ta sama firma, która produkuje słynne piwo  tej nazwie. Firma Guiness wydaje co roku informator, w którym pojawia się lista najnowszych rekordów zupełnie różnych rodzajów. Warto zwrócić uwagę na to, że są to rekordy zarówno pobite przez człowieka jak i związane ze zjawiskami natury.

Warto też zastanowić się nad historią tej księgi. Na samym początku była ona jedynie humorystyczną ciekawostką. Umilała czas bywalcom piwiarni, którzy mogli ja przeglądać przy stoliku. Z czasem jednak stała się bardzo popularna, a o pobicie rekordów zaczęli zabiegać ludzie na całym świecie.