Wandalizm na Pomniku Poległych Stoczniowców w Gdańsku: poszukiwani są sprawcy

W Gdańsku, na Pomniku Poległych Stoczniowców doszło do aktu wandalizmu. Nieznani sprawcy zniszczyli jeden z krzyży, deklarując swoje przesłanie czerwoną farbą: „Wybory nie. Wojna ludowa tak!”. Dodatkowo, na pomniku pojawił się symbol komunistyczny – sierp i młot. Sprawa jest obecnie prowadzona przez policję, która intensywnie poszukuje sprawców tego czynu.

Podinspektor Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, poinformowała Polską Agencję Prasową o szczegółach incydentu. Zdarzenie miało miejsce w piątkowe przedpołudnie, tuż przed godziną 10, na placu Solidarności. Sprawcy zdewastowali pomnik poprzez naniesienie czerwonych napisów i rysunków.

Policja podjęła natychmiastowe działania w celu wyjaśnienia sprawy. Funkcjonariusze grupy dochodzeniowo-śledczej wraz z technikiem kryminalistyki przeprowadzili szczegółowe oględziny miejsca zdarzenia. Zabezpieczono ślady pozostawione przez sprawców. Dodatkowo, policjanci dokonali przeszukania terenu wokół pomnika, skupiając się na poszukiwaniu kamer monitoringu, które mogłyby dostarczyć istotne informacje dla śledztwa.

Podinspektor Ciska poinformowała, że funkcjonariusze prowadzą intensywne działania zmierzające do ustalenia i zatrzymania sprawców tego przestępstwa. Na obecnym etapie, incydent został wstępnie zakwalifikowany jako przestępstwo propagowania ustroju totalitarnego.