Wspomnienie o Ludwiku Brzuskiewiczu, wybitnym konserwatorze dzieł sztuki z Gdańska

Ludwik Brzuskiewicz, znakomity gdański konserwator dzieł sztuki, który wspólnie ze swoją małżonką Barbarą poświęcił swój czas na renowację licznych znamienitych monumentów w Gdańsku – takich jak Bazylika Mariacka, Zbrojownia, Złota Brama czy Dwór Artusa – nie żyje. Dołączył do wieczności w wieku 68 lat, pozostawiając po sobie imponujące dziedzictwo kulturowe. Za swoje oddanie, para została doceniona Nagrodą Prezydenta Miasta Gdańska za wkład w kulturę.

Ludwik Brzuskiewicz przyszedł na świat 7 sierpnia 1955 roku w Toruniu. Swoją edukacyjną ścieżkę rozpoczął kończąc Szkołę Podstawową nr 13 w 1970 roku. Pięć lat później ukończył Technikum Chemiczne, a swój rozwój zawodowy kontynuował na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1984 roku uzyskał dyplom z zakresu konserwacji dzieł sztuki.

Od 1984 roku, już jako mąż Barbary (ślub odbył się w 1981), prowadził „Gdańską Pracownię Konserwatorską L.B.BRZUSKIEWICZ S.C.” Oboje zdobyli status ekspertów w dziedzinie renowacji dzieł rzeźbiarskich i architektonicznych utworzonych z różnego rodzaju kamienia (piaskowiec, wapień, marmur, alabaster, granit), stiuku, sztukaterii, ceramiki oraz metalu. Majstrowali również przy konserwacji powierzchni malarsko opracowanych czy złoconych.

Praca Ludwika i Barbary była wielokrotnie doceniana – w 1995 roku otrzymali Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury, rok później zdobyli złotą odznakę Ministra Kultury i Sztuki. W 2005 roku uhonorowano ich Nagrodą Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, a w 2013 zdobyli nagrodę główną w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku 2012”, który przyznawany jest przez marszałka województwa pomorskiego. W 2017 roku otrzymali dyplom za nadzór konserwatorski nad „Najlepszą Sopocką Inwestycją 2017 roku”. W latach 2010 i 2014 zostali laureatami pierwszego miejsca w konkursie „Najładniejsza Elewacja”.