Weekend pełen kulturalnych atrakcji: Jarmark Bożonarodzeniowy, sekrety Wrzeszcza i Oliwy oraz muzyczne wydarzenia

Przed nami weekend, który oferuje szereg ciekawych atrakcji. Wśród nich znajduje się koncert dla prawdziwych melomanów, islandzki film z Noomi Rapace w roli głównej, spotkanie w ramach cyklu KASzKiET. Dodatkowo będziemy mogli uczestniczyć w niezwykłym koncercie, który zorganizowany został na 25. rocznicę pierwszego po II wojnie światowej koncertu carillonowego w Gdańsku. A to nie wszystko! W piątek rozpoczyna się bowiem Jarmark Bożonarodzeniowy.

24 listopada to dzień, w którym rusza jedno z najpiękniejszych wydarzeń swojego rodzaju – Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku. Ta unikalna impreza przekształci Targ Węglowy, ulicę Bogusławskiego, Tkacką oraz Zbrojownię w miejsca pełne przedświątecznej atmosfery.

Jarmark potrwa aż do 23 grudnia, dając mieszkańcom Gdańska, Trójmiasta oraz turystom możliwość zakupu oryginalnych prezentów i spacerowania po świątecznej scenerii. W ofercie znajdziemy ponad 60 stoisk świątecznych, które będą oferować smaki z różnych kuchni z 17 krajów i regionów globu. Na miejscu będzie można skosztować specjałów polskiej, kaszubskiej, orientalnej, krymsko – tatarskiej czy węgierskiej kuchni. Wśród propozycji dla łasuchów znajdują się poffertjes z Holandii, donuty, churrosy czy kurtosze. Dla miłośników smaków wytrawnych przygotowano szprotki w cieście, pieczone kasztany, pierogi, langosze czy raclette.

Na tegorocznym Jarmarku Bożonarodzeniowym pojawił się Zakątek Świątecznych Przygód z AmberSky. To miejsce zostało stworzone specjalnie z myślą o najmłodszych. Znajdziemy tam atrakcje takie jak symulator VR Magiczne sanie św. Mikołaja, Gdańską Karuzelę, Koło Widokowe na Ołowiance oraz nowość tego sezonu: Wirujące Beczki. Piękne figury, dekoracje i oświetlenie podziwiać będzie można przy Gdańskiej Karuzeli na Targu Węglowym. Obok Karuzeli znajdzie się Domek św. Mikołaja. W tym roku po raz pierwszy zostanie rozświetlony Zespół Przedbramia.

W piątek odbędzie się również ostatnie wydarzenie z cyklu Gdańskiej Jesieni Pianistycznej w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance.

Zakończeniem festiwalu będzie koncert symfoniczny, podczas którego usłyszymy utwory w wykonaniu znanego francuskiego pianisty Jean-Efflama Bavouzet. Ten ceniony na całym świecie muzyk, laureat I Nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Beethovena w Kolonii (1986) wielokrotnie otrzymał nagrody za nagrania dzieł fortepianowych Siergieja Prokofiewa, Claude’a Debussy’ego i Maurice’a Ravela, między innymi prestiżowe Gramophone Classical Music Awards. W Gdańsku wystąpi razem z Orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod kierunkiem estońskiego dyrygenta Olariego Eltsa. W programie koncertu znajdują się Valses nobles et sentimentales Maurice’a Ravela i Fantazję na fortepian i orkiestrę Claude’a Debussy’ego. Orkiestra pod batutą Eltsa wykona również Uwerturę nr 2 Es-dur Louise’a Farrenca oraz XXXVIII Symfonię D-dur zwaną Praską Wolfganga Amadeusza Mozarta.

25 listopada to dzień spotkania w ramach cyklu KASzKiET – Kameralnych Artystycznych Spotkań z Kulturą i Elokwentną Treścią. Wydarzenie to odbędzie się w Scenie Muzycznej GAK (ul. Nowiny 2B), a jego idea polega na tym, że każdy chętny może zaprezentować swoje umiejętności artystyczne.