Wielkie projekty na horyzoncie: Gdańsk 2024 – rok pełen inwestycji w ekologiczne i nowoczesne rozwiązania

Rok 2024 to czas znaczących inwestycji w mieście Gdańsk. W pierwszym kwartale tego okresu, na Szadółkach, zaczyna działalność Port Czystej Energii – najnowocześniejsza spalarnia odpadów, której zadaniem będzie jednoczesne generowanie energii elektrycznej oraz ciepła. Ale to nie koniec planów na ten rok. Gdańsk stawia także na rozbudowę infrastruktury drogowej, przeciwpowodziowej oraz zielonej. Wszystko to dla dobra mieszkańców i funkcjonowania miasta.

Co kryje się pod nazwą Port Czystej Energii?

Port Czystej Energii (PCE) jest jednym z największych projektów realizowanych nie tylko w Gdańsku, ale również na całym Pomorzu w ostatnich latach. Ten obiekt, będący jednocześnie spalarnią odpadów komunalnych i elektrociepłownią, zostanie oddany do użytku w pierwszym kwartale 2024 roku. Lokalizacja PCE to teren Szadółek, obok Zakładu Utylizacyjnego.

PCE to przykład jednej z najbardziej zaawansowanych instalacji do odzyskiwania energii z odpadów na obszarze całej Europy, nie mówiąc już o Polsce. Warte podkreślenia jest, że ilość zanieczyszczeń emitowanych przez Port Czystej Energii będzie mniejsza niż ta wydobywająca się z domowego grilla.

Obiekt będzie przetwarzał odpady nienadające się do recyklingu, takie jak używane pieluchy jednorazowe, podpaski, patyczki i waciki kosmetyczne, styropian czy brudny papier i folie po słodyczach czy nabiale. Roczne tempo przetwarzania odpadów wyniesie 160 tysięcy ton, a dobowa przepustowość to 495 ton.

Ile energii wygeneruje Port Czystej Energii?

Planowany roczny wynik produkcji energii elektrycznej w PCE to 109 GWh. Przykładowo, taka ilość wystarczy na pokrycie zapotrzebowania gdańskiego taboru tramwajowego na okres 3,5 roku, 11 lat oświetlenia drogowego w Gdańsku lub roczne zużycie prądu przez 54 tysiące gospodarstw domowych. Z kolei roczna produkcja energii cieplnej w PCE szacowana jest na 509 TJ, co pozwoli np. na zasilanie 19 tysięcy domów (zimą) lub 70 tysięcy domów (ciepła woda latem).

Jakie są koszty powstania Portu Czystej Energii?

Budowa PCE rozpoczęła się w lipcu 2020 roku, a realizuje ją włosko-francuskie konsorcjum firm Webuild, Termomeccanica Ecologia i TIRU Paprec Energies, we współpracy z publicznym partnerem – spółką Port Czystej Energii. Całość inwestycji wynosi 661 milionów złotych netto, w tym prawie 271 milionów pochodzi ze środków bezzwrotnego dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej.