Trzy gdańskie projekty renowacyjne konkurują o prestiżowe wyróżnienia – Twój głos może zdecydować o zwycięstwie

Trzy gdańskie inicjatywy renowacyjne – Ratusz Oruński oraz mieszkalne budynki zlokalizowane przy ulicach Salwator 7 (Biskupia Górka) i Łąkowej 18 (Dolne Miasto) – zostały nominowane do nagród w konkursie RenOwacja 2024. Ten prestiżowy konkurs ma na celu uhonorowanie najbardziej imponujących projektów kompleksowej modernizacji energetycznej budynków na terenie całej Polski. Projekty z Gdańska walczą nie tylko o główną nagrodę, ale również o uznanie publiczności.

Konkurs RenOwacja 2024 to rezultat współpracy Stowarzyszenia Fala Renowacji i Grupy PTWP. W tym konkursie nagrody są przyznawane za najlepsze praktyki w zakresie kompleksowej modernizacji energetycznej budynków w czterech kategoriach: wielorodzinne budynki mieszkalne, jednorodzinne domy mieszkalne, budynki publiczne oraz obiekty komercyjne.

Choć werdykt głównego jury konkursu zostanie ogłoszony 26 stycznia 2024, odbędzie się równocześnie głosowanie publiczności, które potrwa do 5 stycznia. Każda osoba korzystająca z internetu ma możliwość wyboru swojego faworyta spośród nominacji przygotowanych przez jurorów konkursu, a wśród nich znajdują się trzy realizacje z Gdańska:

Mieszkalny budynek przy ul. Salwator 7 na Biskupiej Górce jest pierwszym z 13 budynków, które zostały odnowione w ramach programu rewitalizacji. W tym budynku przeprowadzono wymianę elementów konstrukcyjnych, instalacji i systemu wentylacyjnego, zmieniono układ ścian wewnętrznych i wykonano izolację pionową oraz poziomą.

Kamienica przy ul. Łąkowej 18 przeszła kompleksową termomodernizację. Odnowiono mieszkania, piwnicę, poddasze i klatkę schodową, zachowując oryginalne schody. Usprawniono lub częściowo wymieniono stropy i konstrukcję dachu. Stolarka okienna i drzwiowa została odrestaurowana na wzór historyczny, a dodatkowo zamontowano urządzenia do monitorowania zużycia energii i mediów.

Renowacja Ratusza Oruńskiego obejmowała całkowitą przebudowę i termomodernizację budynku. Wymieniono stolarkę drzwiową i okienną, docieplono ściany fundamentowe, przeprowadzono izolację krystaliczną ścian wewnętrznych. Konstrukcja dachu również została wymieniona, a także zastosowano izolację termiczną podłogi na gruncie. Zmodernizowano system wentylacji mechanicznej, ogrzewania i ciepłej wody, jak również oświetlenie. Wymieniono również źródło ciepła.