Zmiana cen parkowania przy plażach w Gdańsku – więcej miejsc postojowych i wyższe opłaty

Od nadchodzącego poniedziałku, datowanego na 24 czerwca, kierujący pojazdami będą zmuszeni do uiszczenia opłat za zatrzymywanie swoich samochodów w pobliżu trzech plaż w Gdańsku. To będzie oznaczać wyższe koszty za całodzienne parkowanie w okolicach Jelitkowa, Brzeźna oraz Stogów. Dla użytkowników drogi przewidziano blisko 800 miejsc do parkowania. Dochód zebrany z tytułu opłat parkingowych zostanie przekazany na rzecz Fundacji Społecznie Bezpieczni.

W nadchodzący poniedziałek oficjalnie zostaną uruchomione parkingi znajdujące się w pobliżu gdańskich kąpielisk. Przestrzeń do zaparkowania pojazdów została zaprojektowana na czterech różnych parkingach. Będą one otwarte od godziny 9:00 do 19:00 przez cały tydzień, a stawki godzinowe będą oparte na nowym cenniku, identycznym jak dla Strefy Płatnego Parkowania. Właściciele aut będą mieli możliwość zaparkowania swoich czterokołowców przy ulicy Błękitnej i Kaplicznej (Jelitkowo), ulicy Czarny Dwór (Brzeżno) oraz ulicy Nowotnej (Stogi).

Fundacja Społecznie Bezpieczni, która zarządza parkingami, ustaliła nowe stawki:

  • opłata za pierwszą godzinę parkowania wyniesie 3,90 zł,
  • za drugą godzinę trzeba będzie zapłacić 4,60 zł,
  • za trzecią godzinę opłata wyniesie 5,50 zł,
  • kolejne godziny parkowania będą kosztować po 3,90 zł,
  • jest również możliwość uiszczenia opłaty całodniowej w wysokości 20 zł.

Parkowanie do 15 minut będzie bezpłatne, co umożliwi bezkosztowe podwózki dla rodziny czy znajomych. W roku poprzednim cena za całodzienne parkowanie wynosiła 10 złotych, natomiast za godzinę parkowania trzeba było zapłacić 4 złote.

Należy zaznaczyć, że niektóre osoby będą zwolnione z opłat. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami, posiadających specjalne identyfikatory „N+” oraz własnościeli pojazdów na prąd i PHEV. Aby skorzystać z darmowego parkingu, potrzebna będzie niebieska naklejka z symbolem EE, karta zerowej stawki opłat dla PHEV, zielona tablica rejestracyjna lub zgłoszenie gniazdka elektrycznego pracownikowi obsługi na wjeździe na parking.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wszystkie dochody z opłat parkingowych zostaną przeznaczone na cele charytatywne. Fundacja Społecznie Bezpieczni planuje wykorzystać zebrane środki na zakup sprzętu i wyposażenia specjalistycznego dla placówki opiekuńczej dla osób potrzebujących w Przegalinie. Wśród zakupionych przedmiotów znajdą się między innymi łóżka rehabilitacyjne, meble oraz niezbędne wyposażenie sal i pokoi.

Zarząd Transportu Miejskiego już teraz zaczyna sezon letni, wprowadzając więcej połączeń komunikacyjnych do gdańskich plaż. Szczególnie linie tramwajowe mogą stać się szybszą i bardziej komfortową alternatywą dla samochodów. Dobrym wyborem może okazać się również korzystanie z prywatnych rowerów lub systemu Mevo. Większość stacji rowerowych metropolitalnych jest zlokalizowana przy wejściach na plażę, a kąpieliska są dobrze wyposażone w stojaki rowerowe i dogodną infrastrukturę dojazdową.