Zmiany w weekendowych połączeniach SKM do lotniska z Gdańska

Podróżujący pociągami SKM z centrum Gdańska do lotniska mogli w ostatnich weekendach doświadczyć niemiłej niespodzianki. Wysiadając na stacji Wrzeszcz z zamiarem przesiadki na pociąg w kierunku lotniska Rębiechowo, mogli zauważyć, że następna podróż PKM odbędzie się dopiero za ponad 20 minut. Ta sytuacja była obecna przez kilka ostatnich weekendów, jednak ma się to wkrótce zmienić.

Od kilku miesięcy pociągi SKM kursują w weekendy według tzw. „rozkładu zamknięciowego”, który ogranicza częstotliwość kursów do co pół godziny przez cały weekend. Powodem takiego stanu rzeczy są prace modernizacyjne paraliżujące normalne funkcjonowanie kolejki. Remonty są realizowane głównie podczas weekendów oraz nocami, co wpływa na częstotliwość kursów w tych okresach.

Pasażerowie podróżujący z Gdańska Śródmieście do Wrzeszcza, aby tam przesiąść się na pociąg w stronę lotniska, musieli w ostatnich weekendach znieść niemal półgodzinne oczekiwanie na następny pociąg, ponieważ pociągi SKM często mijały się o minutę lub dwie z PKM-kami jadącymi w kierunku Rębiechowa. Jak wyjaśnia rzecznik SKM Tomasz Złotoś, przyczyną takiego stanu rzeczy jest konieczność dostosowywania rozkładów do innych przewoźników, którzy mają wyższy priorytet.

Problem ten był szczególnie widoczny w weekendy, kiedy obowiązywał rozkład „zamknięciowy”, od Wielkanocy do Dnia Dziecka. Przy normalnym kursowaniu taka przerwa dla pasażerów przesiadających się we Wrzeszczu już nie występuje.

Zgodnie z informacjami rzecznika, sytuacja zacznie poprawiać się na korzyść pasażerów od czerwca. Kursy mają być lepiej zoptymalizowane, co obejmuje również możliwość przesiadki we Wrzeszczu na PKM. Już podczas weekendu 1-2 czerwca było to zauważalne, a wynikało to z faktu, że pociągi miejskie kursowały według normalnego rozkładu.

Złotoś dodaje, że w najbliższym cyklu (do końca sierpnia) połączenia między pociągami SKM jadącymi z Gdańska Głównego do Gdańska Wrzeszcza i pociągami Polregio wyruszającymi z Gdańska Wrzeszcza na linię PKM, będą lepiej zoptymalizowane. W weekend 15-16 czerwca pasażerowie jadący SKM-kami od strony Gdańska Śródmieścia do Gdańska Wrzeszcza, którzy będą chcieli przesiąść się na pociągi Polregio kursujące po linii PKM, będą musieli czekać na przesiadkę dłużej niż 20 min. W pozostałe weekendy przesiadki będą trwały krócej.

W rozkładzie na najbliższy weekend (8-9.06) nie ma już takiej przerwy, mimo rozkładu „zamknięciowego”. Pasażerowie nie będą musieli czekać prawie pół godziny na przesiadkę, a jedynie 7 minut. Podobna sytuacja będzie miała miejsce w dwa ostatnie weekendy czerwca, jednak jest to spowodowane faktem, że wówczas pociągi SKM będą kursować częściej.