Gdańsk na weekend – co warto zobaczyć?

Gdańsk to jedno z tych miast w Polsce, które powinien zobaczyć każdy. Przez lata był świadkiem kształtowania się historii Polski, szczególnie tej najnowszej. To właśnie to miejsce uznaje się za symbol wybuchu II wojny światowej, tutaj też powstała Solidarność. Jednak to nie jedyne powody, dla których warto go odwiedzić. Oprócz długoletniej tradycji i doskonale zachowanych zabytków Trójmiasto to także nadmorski klimat i różnorodność atrakcji. Niezależnie od tego, który raz spędzasz w weekend w Gdańsku, jedno jest pewne – nie będziesz się tutaj nudzić! Sprawdź co warto zobaczyć w Gdańsku przez weekend. Mamy propozycję zarówno dla miłośników historii, jak i aktywnego zwiedzania. Dla rodzin z dziećmi i dla par, które przyjeżdżają tu romantycznie spędzić czas. Powiemy jak podczas weekendu w Gdańsku zobaczyć jak najwięcej.

Gdańsk na weekend – atrakcje, które trzeba zobaczyć

Spędzając weekend w Gdańsku koniecznie trzeba odwiedzić Muzeum Bursztynu. Nie bez powodu miasto zyskało miano Światowej Stolicy Bursztynu. To właśnie tutaj odbywają się targi bursztynu Amberfif, w których każdego roku biorą udział tysiące uczestników z całego globu. Muzeum w ciekawy sposób przedstawia historię bursztynu, pokazuje faunę i florę, która jest ukryta w kamieniach. Opowiada o tym w jaki sposób obrabia się kamień i do czego można go wykorzystać. Muzeum znajduje się w cennym dla historii miasta budynku – gotycko-renesansowym Zespole Przedbramia przy ul. Długiej. Dawniej był on częścią średniowiecznej fortyfikacji miasta. Znajdują się w nim pomieszczenia, takie jak Wieża Więzienna, Katownia czy Dom Więzienny.

Weekend w Gdańsku – zwiedzanie Domu Uphagena

Każdy kto chciałby zobaczyć, jak żyli dawni mieszkańcy Gdańska, powinien wybrać się do Domu Uphagena, w którym w bardzo ciekawy sposób zobrazowane jest życie osiemnastowiecznych zamożnych Gdańszczan. Budynek istnieje dzięki właścicielowi, który pragnął, aby po jego śmierci wszystko w domu zostało w takim stanie jak za jego życia. W tym celu założył fundację, która od tamtej pory zajmuje się domem i dba o to, aby nic się w nim nie zmieniło. Wysoka sień, czerwony salon i pokoje, w których widnieją piękne malowidła na boazeriach z motywem ptaków, kwiatów i owadów.

Co zobaczyć w Gdańsku przez weekend?

Spacerując zabytkowymi uliczkami Gdańska warto zatrzymać się na chwilę przy fontannie Neptuna. Posąg można podziwiać od 1633 roku. Przez wszystkie lata swojego istnienia, powstało o nim wiele legend. Jedną z nich jest historia, która opowiada w jaki sposób powstała słynna gdańska nalewka Goldwasser. Podobno Neptunowi nie spodobało się, że do fontanny są wrzucane monety, dlatego uderzył swoim trójzębem w wodę i rozbił pieniądze na drobny mak. Tak powstały złote płatki, które do dziś są częścią ziołowego likieru.  Obowiązkowym miejscem, które trzeba zobaczyć spędzając weekend w Gdańsku jest Ratusz Głównego Miasta. Powstanie budynku datuje się już na XIV wiek. Jednak w każdej epoce zyskiwał on nowe elementy, dlatego dziś jest co podziwiać. Gotycko-renesansowa budowla skrada serca wszystkich koneserów architektury.

Gdańsk na weekend – spacer ulicą długą

Weekend w Gdańsku nie będzie udany bez spaceru ulicą Długą i Długim Targiem, które razem tworzą Trakt Królewski. To symboliczne dla miasta miejsce rozpoczyna się tuż przy Złotej Bramie i prowadzi wzdłuż najważniejszych budowli w mieście: domu Uphagena, Ratusza Głównego, Fontanny Neptuna, Dworu Artusa czy Złotej Kamienicy. Dawniej ulicę zamieszkiwali najbogatsi i najbardziej wpływowi mieszkańcy, czego dowodem są piękne i okazałe kamienice. To tutaj odbywały się parady, ważne uroczystości i majestatyczne wjazdy polskich monarchów do miasta. Pierwszym, triumfalnie powitanym władcą w 1457 roku był Kazimierz Jagiellończyk.

Gdańsk na weekend – najważniejsze atrakcje

Bardzo ważną budowlą w Gdańsku, którą każdy powinien zobaczyć jest Brama Żuraw, czyli jeden z najstarszych i doskonale zachowany dźwig portowy, zbudowany w XV wieku. Dawniej używano go do tworzenia masztów oraz przeładowywania towarów. Pełnił również drugą funkcję – bramy miejskiej. Dziś żuraw jest uważany za jeden z symboli Gdańska. Każdy kto go odwiedzi może zobaczyć, jak działa sprawny do dziś mechanizm napędowy oraz dowiedzieć się więcej o historii gdańskiego handlu. Z Żurawia roztacza się piękna panorama na Motławę.

Każdy kogo fascynuje zabytkowa architektura powinien odwiedzić Bazylikę Mariacką w Gdańsku. Jest to największy w Europie budynek stworzony z cegieł. Budowę świątyni rozpoczęto już w pierwszej połowie XIV wieku i kontynuowano przez kolejne 159 lat. Rozmach z jakim jest zaprojektowana wprawia w zachwyt. W jej wnętrzu można obejrzeć najsłynniejsze dzieła średniowiecznych artystów, takie jak „Pieta” czy „Piękna Madonna Gdańska”. Interesującym elementem świątyni jest także trzypiętrowy i wysoki na 14 metrów zegar astronomiczny, zaprojektowany przez Jana Duringera w XV wieku. Odwiedzając Bazylikę Mariacką warto pokonać 400 schodów i wejść na wieżę, z której roztacza się piękny krajobraz Gdańska.

Interaktywne atrakcje w Gdańsku na weekend

Jeśli należysz do grupy osób, które uwielbiają interaktywne atrakcje. Podczas weekendu w Gdańsku koniecznie musisz odwiedzić Muzeum II Wojny Światowej. Tutaj, jak w żadnym innym miejscu prześledzisz każdy z etapów II wojny, dowiesz się, dlaczego wybuchła i jakie były jej skutki. W muzeum nie brakuje nowoczesnych ekranów multimedialnych, filmów czy specjalnie przygotowanych ekspozycji, które skłaniają do refleksji. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie nawet kilka godzin, ponieważ tyle czasu potrzeba, aby obejrzeć każdy element wystawy. Jeśli mowa o interaktywnych atrakcjach w Gdańsku na weekend, nie sposób nie wspomnieć o Europejskim Centrum Solidarności, w którym w interesujący i nowoczesny sposób przedstawiono najnowszą historię Polski. Znajdują się tam zarówno duże eksponaty, takie jak suwnica czy ciężarówka milicji jak i mniejsze rekwizyty symbolizujące polską drogę do obecnego ustroju. Wszystko jest uzupełnione multimedialnymi dodatkami czy tablicami, które eksponują 21 postulatów wygłoszonych w 1980 roku przez Międzyzakładowy Komitet Strajkowy.

Gdańsk na weekend dla aktywnych

Jeśli zamiast tradycyjnego zwiedzania wolisz spędzić weekend w Gdańsku aktywnie, mamy kilka propozycji. Fani wędkarstwa mogą wybrać się w rejs na połów dorsza. Podczas rejsu jachtem po Bałtyku śmiałkowie sprawdzą, jak smakuje prawdziwa morska przygoda i poczują wędkarskie emocje. Atrakcja jest odpowiednia zarówno dla osób, które jeszcze nigdy nie trzymały w ręce wędki jak i dla bardziej zaawansowanych wędkarzy. Wszystko odbywa się pod okiem doświadczonej załogi, która daje cenne wskazówki i rady. Podczas weekendu w Gdańsku można wybrać się również w rejs po Bałtyku, podczas którego nie trzeba łowić ryb. Wystarczy wynająć jeden z jachtów, wyposażony we wszelkie udogodnienia dla podróżujących i można ruszać ku przygodzie. Kolejną doskonałą formą spędzenia wolnego czasu w Gdańsku jest nauka kitesurfingu. Zatoka Gdańska jest perfekcyjnym miejscem do uprawiania tego sportu. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kitesurfingiem mogą udać się do jednej ze szkółek i wykupić kurs z instruktorem oraz wypożyczyć sprzęt.

Weekend w Gdańsku rowerem

Doskonałą alternatywą na zwiedzanie Gdańska przez weekend jest wycieczka rowerowa. Trójmiasto to miejsce przyjazne rowerzystom, pełne licznych ścieżek i tras rowerowych.  Jedną z najpopularniejszych tras jest ta prowadząca od Parku Brzezińskiego w Gdańsku aż po Klif w Gdyni. Ścieżka przebiega przez molo w Brzeźnie, sopockie molo, Park Reagana, ulicę Monte Cassino czy molo w Orłowie. Na trasie nie brakuje klimatycznych kawiarenek czy restauracji z pysznym jedzeniem, w których można odpocząć podczas wycieczki. Inna ścieżka rowerowa, którą warto wybrać na wycieczkę po Trójmieście prowadzi od Śródmieścia w Gdańsku, aż do Parku Oliwskiego. Warto wspomnieć, że z rowerami można przemieszczać się Szybką Koleją Miejską, nie płacąc za przewóz pojazdu.

Gdańsk na weekend z dziećmi

Spędzając weekend w Gdańsku z dziećmi warto wybrać atrakcje tak, aby najmłodsi również mogli cieszyć się podróżą. Całe szczęście, takich miejsc w Trójmieście nie brakuje. Warto odwiedzić Ośrodek Kultury Morskiej znajdujący się tuż przy Żurawiu. W OKM przygotowano dwie wystawy stałe. Jedna o nazwie „Ludzie-Statki-Porty” oferuje dzieciom możliwość popływania modelami statków w wielkim basenie, poznania tajemnic portowego życia czy wywołania fali tsunami. Druga część ekspozycji nosi nazwę „Łodzie ludów świata” i przedstawia kolekcję łodzi z całego świata. Znajdują się tam zarówno gondole Eskimosów, jak i łodzie z Kenii czy Tanzanii. Kolejną świetną atrakcją dla dzieci w Gdańsku jest Centrum Hewelianum. Tutaj najmłodsi mogą w interaktywny i nowoczesny sposób uczyć się poprzez zabawę. Wystawy o nazwie Energia, Słońce, Niebo czy Laboratorium Pana Kleksa przedstawiają różne dziedziny nauki.

Co robić z dziećmi w Gdańsku przez weekend?

Kolejną doskonałą atrakcją dla dzieci w Gdańsku jest Europejskie Centrum Solidarności i Wydział Zabaw. Najmłodsi w prosty i ciekawy sposób mogą dowiedzieć się jak wyglądały przemiany ustrojowe w Polsce i Europie oraz co do nich doprowadziło. Ekspozycję przeznaczono szczególnie dla starszych dzieci i młodzieży. Jednak najmłodsi mogą pobawić się w Wydziale Zabaw, który jest najnowocześniejszym centrum zabaw w Polsce. Świetnym pomysłem na spędzenie weekendu w Gdańsku z dziećmi jest także wizyta w Teatrze Miniatura. Najmłodszym z pewnością spodobają się specjalnie dla nich przygotowane spektakle, w których mogą uczestniczyć wraz z rodzicami.

Gdańsk na weekend we dwoje

Udany weekend w Gdańsku można spędzić nie tylko z dziećmi. Miasto świetnie sprawdzi się także na romantyczny weekend. Rejs statkiem z Gdańska do Sopotu, klimatyczny spacer po pięknie oświetlonym molo czy romantyczna kolacja w jednej z wielu restauracji to tylko kilka z wielu propozycji. Można wybrać się także na lot samolotem nad Zatoką Gdańską i obejrzeć Trójmiasto z perspektywy ptaka. To jedyna taka okazja, aby obejrzeć wszystkie najważniejsze w mieście budowle, siedząc wygodnie w fotelu samolotu. Planując randkę w Trójmieście warto wziąć pod uwagę zabranie drugiej połówki na ulicę Elektryków. To jedno z najmodniejszych miejsc w tej okolicy. Nie brakuje w nim kawiarni, restauracji, pubów czy klubów. Artyści i amatorzy sztuki ulicznej dają wspaniałe występy, co tylko dodaje industrialnej przestrzeni niesamowitego klimatu.

Pomysły na romantyczny weekend w Trójmieście

Podczas spędzania weekendu w Gdańsku we dwoje można wybrać się również na romantyczny spacer szlakiem gdańskich murali. Zaspa to dzielnica, w której od 1997 roku na ścianach starych bloków tworzone są niezwykłe malunki. Osoby, które wolą poważniejsze atrakcje mogą odwiedzić Filharmonię Bałtycką i posłuchać niezwykłego koncertu w wykonaniu najwybitniejszych mistrzów sztuki. Jeśli te aktywności wydają Ci się za mało energiczne, możesz wybrać również na wizytę do escape roomu czy Cybermachiny, czyli baru stylizowanego na lata 90., po brzegi wypełnionego starymi konsolami i grami planszowymi.