Najciekawsze atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Jedyne w swoim rodzaju i jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Miejsce, które jednym kojarzy się z morzem oraz słonecznymi kąpielami w Bałtyku. A innym z klimatycznymi wąskimi uliczkami, przepełnionymi zabytkami sprzed setek lat. Niezależnie od tego, co pierwsze przychodzi nam na myśl, gdy pomyślimy o Gdańsku, warto spojrzeć na bursztynowe miasto w zupełnie inny sposób – oczami dziecka. Stolica województwa pomorskiego ma bowiem do zaoferowania wiele atrakcji dla najmłodszych. Niezależnie od pogody, jest w czym wybierać. Sprawdź, które atrakcje dla dzieci w Gdańsku są najciekawsze. Wyrusz z nami w niesamowitą podróż po Trójmieście.

Bezpłatne atrakcje dla dzieci w Gdańsku

Będąc z wizytą w stolicy województwa pomorskiego koniecznie trzeba odwiedzić Stare Miasto. Tylko w ten sposób można poznać niezwykły klimat jaki panuje w tym miejscu. Wąskie, wybrukowane uliczki, wypełnione niezwykłymi zabytkami i morskie powietrze to połączenie jedyne w swoim rodzaju, którego nie doświadczymy w żadnym innym polskim mieście. Podczas rodzinnej wyprawy warto przyjrzeć się układowi uliczek, który jest typowy dla portowych miast. Słynny Żuraw, Neptun i Spichlerz to obowiązkowe elementy spaceru po Gdańsku. Warto również przyjrzeć się licznym bramom, których w Gdańsku jest co najmniej kilkanaście. Dobrym pomysłem na urozmaicenie wycieczki i zaciekawienia dzieci tym co zwiedzają jest przygotowanie zagadek lub krótkiego quizu, które będą dotyczyły elementów umieszczonych na bramach. Pytanie może brzmieć: ile rzeźb znajduje się na fasadzie Bramy Złotej?

Zwiedzanie Gdańska z dziećmi – Ośrodek Kultury Morskiej

Będąc w pobliżu Żurawia warto wstąpić do Ośrodka Kultury Morskiej, w którym znajduje się mnóstwo interesujących atrakcji dla dzieci w Gdańsku. OKM to jedyne miejsce w Polsce, w którym najmłodsi mogą w interaktywny sposób zdobywać wiedzę o morzu i wszystkim co go dotyczy. Bardzo ciekawy jest już sam budynek ośrodka, ponieważ łączy styl klasyczny, nawiązujący do zabytkowej zabudowy miasta wraz z nowoczesnym designem, który tworzą przeszklone ściany i stropy.

Atrakcje dla dzieci w Gdańsku – poznaj tajniki pracy w porcie

Jedną z głównym atrakcji OKM dla dzieci w Gdańsku jest stała wystawa „Ludzie-Statki-Porty”, która w interaktywny sposób przedstawia najmłodszym tajniki pracy w porcie. Już po wejściu do obiektu oczom małych gości ukazuje się ogromny basen ze zdalnie sterowanymi jachtami i statkami. Można sprawdzić w jaki sposób ustawić żagiel, aby statek szybciej płynął albo dowiedzieć się do czego służą holowniki. Największą atrakcją jest jednak możliwość zorganizowania własnych regat. Bardzo ciekawym elementem wystawy jest możliwość zostania na moment operatorem wózka widłowego, który w porcie pakuje do kontenera kakao, owoce czy ryż. Ogromną popularnością wśród najmłodszych cieszy się również batyskaf, który sprawia, że przez chwilę można znaleźć się na dnie oceanu i obejrzeć pozostawiony tam wrak. Dzieci mogą też wejść na kapitański mostek i sterować okrętem tak, aby uratować tonącego rozbitka.

Atrakcje turystyczne Gdańsk – wszystkie łodzie świata w jednym miejscu

Druga część stałej wystawy Ośrodka Kultury Miejskiej w Gdańsku nosi nazwę „Łodzie ludów świata” i zabiera najmłodszych w podróż dookoła świata, przedstawiając im kolekcję łodzi z całego globu. Można przyjrzeć się bliżej kajakowi Eskimosów, weneckiej gondoli czy okrętowi z Tanzanii. To jednak nie wszystko, bo na zwiedzających czeka aż 41 łodzi. Są zarówno tratwy, łodzie koszowe, jednopienne, klepkowe, stabilizowane, pływaki. Co więcej, o każdym z obiektów można zdobyć więcej informacji. Wszystko znajduje się w kioskach multimedialnych, które zawierają fotografie, filmy i opisy przedstawiające tereny, z których pochodzą łodzie oraz kultury ludów zamieszkujących te rejony.

Rozrywka dla dzieci w Gdańsku – Ośrodek Kultury Morskiej

Na trzecim piętrze OKM w Gdańsku znajdują się wystawy czasowe, które w zależności od motywu przewodniego przedstawiają dzieciom inny aspekt portowego życia. Jedną z wystaw czasowych jest interaktywna atrakcja o nazwie „Statki. Nasza pasja”, przygotowana przez grupę stoczniową Remontowa Holding S.A. Nowoczesna wystawa do przedstawiania informacji używa innowacyjnych narzędzi, takich jak wizualizacja czy symulacja komputerowa. Dzięki temu, mali goście mogą wybrać się w podróż po stoczni, zobaczyć, jak statki wyglądają w środku oraz w jaki sposób przeprowadza się inspekcję tankowca. Dodatkowym urozmaiceniem jest możliwość ubrania jednego z czterech stoczniowych strojów ochronnych. Dzieci mogą też załadować prom samochodami, jednak uważając, aby się on nie przewrócił. Wartą uwagi atrakcją jest interaktywny ekran przedstawiający mapę świata. Za jego pomocą można dowiedzieć się, gdzie pływają niektóre ze statków i jak gdzie prowadzą główne drogi żeglugowe.

Atrakcje turystyczne Gdańsk – Centrum Hewelianum

Doskonałą rozrywką dla dzieci w Gdańsku, której trzeba spróbować podczas pobytu w mieście jest Centrum Hevelianum. To niezwykłe miejsce łączy świat wiedzy z super zabawą i pokazuje, że nauka też może być pasjonująca. Najmłodsi za pomocą wszystkich zmysłów i w bardzo miłej atmosferze poznają świat przyrody i fizyki. Dowiadują się również co dzieje się w kosmosie i dlaczego historia potoczyła się w taki a nie inny sposób. A to wszystko za pomocą interaktywnych wystaw, angażujących warsztatów, ciekawych wydarzeń i pokazów w planetarium.

Atrakcje dla dzieci Gdansk – wybierz się w podróż dookoła świata

Jedną z najciekawszych atrakcji dla dzieci w Gdańsku jest wystawa Dookoła Świata w Centrum Hevelianum. To jedyna okazja do tego, aby zwiedzić całą kulę ziemską w zaledwie kilkadziesiąt minut. Aż siedem kontynentów znajduje się na dwóch piętrach dawnych budynków koszarowych. Na małych podróżników czeka aż 90 interaktywnych zabaw, które przedstawiają miejsca, kultury, zwyczaje i ciekawostki na temat różnych regionów świata. W Centrum Hevelianum można spróbować zbudować własne Himalaje, wszystkimi zmysłami poczuć pustynną burzę czy płonące drzewo i dowiedzieć się jak to możliwe, że wiatr wieje z tak dużą prędkością, a na oceanie powstają fale. Podczas wizyty na Antarktydzie mali poszukiwacze przygód mogą dowiedzą się czym jest zorza polarna, a później w Ameryce Południowej spotkają się z żyjącymi tam zwierzętami, oczywiście wirtualnie. Brzmi niesamowicie? A to dopiero początek!

Zwiedzanie Gdańska – spotkanie z królową nauk

Kolejną stałą wystawą w Centrum Hevelianum jest „Łamigłówka”. W tym miejscu dzieci na 20 różnych interaktywnych stanowiskach mogą na moment zmienić się w małych matematyków. Poznają tajniki rachunku prawdopodobieństwa. Sprawdzą proporcje ciała według panujących kanonów mody. Dowiedzą się jak za pomocą różnych metod można zmierzyć odległość i nauczyć się tabliczki mnożenia z małą pomocą pewnej wieży. Zdobędą też informację czym jest trójkąt Pascala i fraktal Sierpińskiego.

Gdańsk atrakcje – z energią poznawaj fizykę

Wartą uwagi atrakcją dla dzieci w Gdańsku bez wątpienia jest wystawa „Z energią” w Centrum Hevelianum. To jedyne takie miejsce, w którym kilkulatek w przystępny dla siebie sposób dowie się czym jest ciepło i jak wygląda fala dźwiękowa. Będzie mógł samodzielnie wywołać falę tsunami, pobawić się w symulatorze jazdy i prześwietlić baterię. W wystawie nie zabrakło również elementów uczących dobrych nawyków. Dzieci mogą zobaczyć jak z perspektywy kosmosu widać zanieczyszczenia na ziemi. Wezmą też udział w warsztatach uczących ekologicznych zachowań i pobawią się w małych naukowców w pracowni REenergii. Centrum Hevelianum zwraca uwagę, aby osoby z rozrusznikiem serca nie wchodziły na teren wystawy „Z energią”, ponieważ emituje ona silne pola elektromagnetyczne.

Gdańsk atrakcje dla dzieci – wsiądź do wehikułu czasu

Dzieci, które odwiedzają Centrum Hevelianum mogą skorzystać również z wystawy „Zabawy z historią” i „Wehikuł czasu – człowiek i pocisk”. Ta atrakcja z pewnością zachwyci małych fanów militariów. Dowiedzą się w jaki sposób dawniej wyglądało wojsko, z jakiej broni korzystano i jak liczono kule do armat. Finalną atrakcją tej wystawy jest wystrzelenie wirtualnego działa.     

Gdańsk z dziećmi – Laboratorium ruchu i Kreatywny Plac Zabaw

Podczas wizyty w Centrum Hevelianum warto odwiedzić wystawę „Laboratorium Ruchu”, czyli jedyną w swoim rodzaju pracownię naukową dla dzieci. Nowoczesny sprzęt pozwala najmłodszym gościom na poznanie tajników ruchu – zarówno tego w kosmosie, w wodzie jak i w powietrzu. Dzieci samodzielnie sprawdzają w jakich dziedzinach życia towarzyszy im ruch. Z atrakcji mogą korzystać osoby, które ukończyły 12 lat w obecności przeszkolonego edukatora. Kiedy starsze dzieci bawią się w Laboratorium Ruchu, młodsi zwiedzający mogą skorzystać z Kreatywnego Placu Zabaw. W tym miejscu dzieci mogą majsterkować i samodzielnie wykonywać proste zabawki. W ten sposób pracują nad swoimi zdolnościami manualnymi, kreatywnością oraz technicznym myśleniem.

Atrakcje dla dzieci w Gdańsku – Europejskie Centrum Solidarności

Świetną rozrywką dla dzieci w Gdańsku, która zachwyci zarówno starsze jak i młodsze maluchy jest Europejskie Centrum Solidarności. Warto zarezerwować sobie na tę atrakcję kilka godzin albo nawet cały dzień, bo jest co oglądać. Oprócz samej wystawy, która w bardzo ciekawy sposób przedstawia najważniejsze wydarzenia w dziejach, które doprowadziły do przemian ustrojowych w Europie i która tak samo jak dla dorosłych, może być ciekawa również dla dzieci. Najmłodsi goście mogą skorzystać z atrakcji w Wydziale Zabaw, który został okrzyknięty najnowocześniejszym tego typu obiektem w całej Polsce północnej.

Zwiedzanie Gdańska – Wydział Zabaw w ECS

Odwiedzając Europejskie Centrum Solidarności z dziećmi warto wstąpić do Wydziału Zabaw. Na powierzchni 400 m kwadratowych znajduje się wiele interaktywnych stanowisk, na których najmłodsi mogą uczyć się poprzez zabawę. Dowiedzą się w jaki sposób buduje się statki, jak wygląda dostawa towaru do portu i wypłynięcie statku w rejs. Atutem Wydziału Zabaw jest integracja międzypokoleniowa. Wiele atrakcji jest bowiem skonstruowane tak, że dzieci potrzebują w zabawie pomocy dorosłych albo siebie nawzajem. Dlatego zabawa w ECS uczy również pracy w grupie oraz tego jak dużo dobrego niesie solidarność. Rodzice, którzy chcą zwiedzić wystawę bez swoich pociech, mogą zostawić je w Wydziale Zabaw pod opieką edukatorów, pod warunkiem, że dzieci mają ukończone 5 lat. Wydział Zabaw mogą odwiedzać także grupy szkolne i przedszkolne. Edukatorki organizują warsztaty zarówno dla przedszkolaków jak i uczniów szkół podstawowych.

Atrakcje dla dzieci w Gdańsku – Muzeum Bursztynu

Zwiedzając Gdańsk z dziećmi warto odwiedzić Muzeum Bursztynu. Filia Muzeum Historycznego Miasta Gdańsk znajduje się w starej wieży więziennej przy ul. Długiej. Podczas wizyty zwiedzający przemieszczają się po różnych kondygnacjach, w których poznają historię bursztynu oraz bursztynowego przemysłu, dowiadują się na kiedy datuje się powstanie tego kamienia i w jaki sposób się on tworzył Wizyta w tym obiekcie spodoba się w szczególności dzieciom, ponieważ pomiędzy ekspozycjami można przemieszczać się na wiele sposobów – czołgając się, wspinając czy skacząc. Zwiedzanie kończy się niezwykle ciekawymi warsztatami bursztyniarskimi.