Co warto zobaczyć w Gdańsku? Najciekawsze miejsca

Gdańsk to jedno z miast, które każdy miłośnik podróży wpisuje na swoją listę „miejsc do zobaczenia”. Powodów jest wiele! Pierwszym z nich jest niesamowita lokalizacja. Stolica województwa pomorskiego znajduje się nad morzem, dlatego przyciąga wszystkich fanów morskich klimatów oraz malowniczych krajobrazów. Gdańsk to wyjątkowe miasto także dlatego, że znajduje się w nim mnóstwo wartych zobaczenia zabytków oraz interaktywnych atrakcji, które zachwycą zarówno tych najmłodszych jak i nieco starszych. Ponadto, stolica województwa pomorskiego została uznana przez Organizację European Best Destination za jedno z najbezpieczniejszych miejsc na urlop w 2020 roku. Wśród kryteriów znajdowały się przede wszystkim restrykcje narzucone przez pandemię koronawirusa. Dlatego odwiedzający mogą mieć pewność, że ich przygoda będzie zarówno ciekawa jak i bezpieczna. Sprawdź co warto zobaczyć w Gdańsku.

Co zobaczyć w Gdańsku przez weekend?

Podczas weekendowej wyprawy do Gdańska, możliwości czasowe są ograniczone. Dlatego warto zaplanować co będziemy zwiedzać już przed rozpoczęciem wycieczki, aby nie pominąć żadnej z atrakcji. Przygodę warto rozpocząć od spaceru klimatycznymi uliczkami miasta. Każda z nich ma swój niepowtarzalny charakter, w którym nuta tajemnicy miesza się z dużą dawką uroku. Raz po raz wyłaniają się z nich wiekowe zabytki, które przez wiele lat były świadkami polskiej historii. To połączenie sprawia, że przemierzając kamienne ścieżki Gdańska czujemy się niczym bohaterowie baśni albo przynajmniej dobrej powieści. Potwierdzają to turyści, którzy każdego roku tłumnie odwiedzają nadmorskie miasto. W 2018 roku było ich ponad 3 miliony.

Miejsca w Gdańsku, które każdy powinien zobaczyć

Jedną z najbardziej urokliwych uliczek w Gdańsku jest ulica Długa i Długi Trakt, które razem tworzą Trakt Królewski. Są jednym z najpiękniejszych miejsc w mieście. W XVI i XVII na Długim Targu mieściła się giełda. Mieszkali tam również najbogatsi mieszkańcy i burmistrzowie. Właśnie dlatego każdy z budynków ma swoją niepowtarzalną historię. Kamienice na tej ulicy są bardzo charakterystyczne dla Gdańska. Mają wąskie fasady i są zwieńczone attykami. Zdobią je herby i figury przypominające różne postaci.

Każdy kto wybiera się do Gdańska z zamiarem zwiedzania powinien wiedzieć, że dzieli się on na Stare Miasto oraz Główne Miasto. Sprawdź, gdzie znajdują się najważniejsze atrakcje w mieście i w jaki sposób zwiedzać Gdańsk.

Gdańsk zwiedzanie Starego Miasta

Jedną z największych atrakcji Starego Miasta jest powstały w XVI wieku ratusz. Budowlę w stylu flamandzkim zaprojektował i wybudował Anotni van Obbergen. Do dziś w budynku zachowały się siedemnastowieczne obrazy namalowane przez Adolfa Boyam i Hermana Hana. Obecnie ratusz pełni funkcję Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Kamienica sprzed czterystu lat

Kolejnym zabytkiem, na który warto zwrócić uwagę podczas spaceru po gdańskiej starówce jest Dom Trzech Kaznodziei, czyli kamienica sprzed czterech stuleci. Dawniej był domem pastorów z kościoła św. Katarzyny, a w XIX wieku uczyła się w nim młodzież z przykościelnej szkoły średniej. Jak wiele innych budynków, został zniszczony podczas II wojny. Zachowała się jednak fasada, która ma dość niezwykły układ. Jest podzielona na trzy części, przez co sprawia wrażenie trzech różnych budynków.

Historyczny budynek Poczty Polskiej

Szczególnym miejscem na gdańskim Starym Mieście jest budynek Poczty Polskiej. Mieści się w okolicy Osieku i Zamczyska. Jest pomnikiem czczącym pamięć polskich pocztowców, którzy pierwszego dnia II wojny światowej walczyli przeciw oddziałom SS. Jest również symbolem polskiej tożsamości w międzywojennym Wolnym Mieście Gdańsku. Budynek ten ma bardzo ciekawą historię. Mimo, że sama Poczta powstała w nim tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, bo w 1920 roku, to wcześniej pełnił on inne funkcje. W XIX wieku mieścił się w nim szpital garnizonowy, a w 1630 roku dom poprawczy, który otaczał wysoki mur. Jego fragmenty można znaleźć aż do dziś.

Jak zwiedzać budynek Poczty w Gdańsku?

Możliwość zwiedzania całości budynku Poczty jest ograniczona. Turyści mogą wejść jedynie do urzędu pocztowego w dni robocze od 9:00 do 19:00 oraz do Muzeum Poczty. Wstęp do niego jest możliwy od wtorku do czwartku od 9:00 do 16:00 oraz od piątku do soboty od 10:00 do 18:00. W niedziele turyści mogą wejść do niego od 10:00 do 16:00. Bilet ulgowy kosztuje 5 zł, a normalny 8 zł.

Kościoły, które warto zobaczyć w Gdańsku

Gdańska starówka to mekka dla tych, których fascynuje architektura świątyń. Wokół Starego Miasta jest ich aż sześć. Najstarszy na terenie Starego Miasta jest kościół św. Katarzyny, pochodzi z XIII wieku, a przez mieszkańców jest nazywany Matrona Loci, czyli matka kościołów. Aż do 1944 roku świątynia była przepełniona bogatymi zabytkami z różnych epok. Niestety rok później uległa zniszczeniu. Dziś jest już całkowicie wyremontowana. W kościele św. Katarzyny znajduje się grób znanego matematyka i astronoma Jana Heweliusza. Warty uwagi jest również znajdujący się na wieży kościoła carillon, czyli zespół pięćdziesięciu dzwonów, na których dźwięki wybija się przy pomocy specjalnej klawiatury. Obecnie w wieży kościoła znajduje się również Muzeum Zegarów Wieżowych.

Tuż obok najstarszej świątyni znajduje się inny popularny kościół – bazylika św. Brygidy. Jest niewiele młodsza od swojej sąsiadki, ponieważ jej powstanie datuje się na około 1350 rok. Dawniej była kaplicą pokutnic pw. Św. Marii Magdaleny. Jednak swoją popularność zyskała dopiero kilka wieków później, gdy została kościołem „Solidarności”.

Główne Miasto Gdańsk – co warto zobaczyć?

Każdy kto przechadza się Głównym Miastem musi choć na chwilę zatrzymać się przy piętnastowiecznym Ratuszu, w którym obecnie znajduje się siedziba Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Monumentalna, renesansowo-gotycka budowla z pewnością zachwyci wszystkich miłośników architektury. Budowano ją przez ponad 100 lat, a hełm wieży ratusza skonstruował sam mistrz Dirk Daniels z Zelandii. Jest on zwieńczony złoconą rzeźbą króla Zygmunta Augusta. Na jednym z narożników budynku do dziś znajduje się pochodzący z XVI wieku zegar słoneczny. Widnieje na nim poetycki napis: Cieniem są dni nasze. Ratusz w 1945 uległ całkowitemu zniszczeniu, jednak po 25 latach został otwarty na nowo. W zachwyt wprawia również niezwykła Sala Czerwona, która przez wielu jest uważana za najbogatsze nowożytne pomieszczenie ratuszowe.

Legendarna Bazylika Mariacka w Gdańsku

Zapierający dech w piersiach budynek Bazyliki Mariackiej to jeden z symboli Gdańska. Niektórzy nazywają go nawet „koroną miasta Gdańska”. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny swoją sławę zawdzięcza temu, że jest największą w Europie budowlą gotycką. Powstawał aż przez 159 lat, od 1343 do 1502 roku. Wnętrze kościoła jest bogate w wiele średniowiecznych i barokowych dzieł sztuki. Jednym z nich jest słynna kamienna Pieta z 1410 roku. Na uwagę zasługuje również zegar astronomiczny z XV wieku wykonany przez Hansa Duringera. Budowla ma 77,6 m wysokości, a z potężnej wieży można obejrzeć panoramę Gdańska. Jedynym warunkiem jest pokonanie czterystu stopni. Co ciekawe, powstała także wersja bazyliki, którą mogą zwiedzać niewidomi. Przed głównym budynkiem znajduje się odlana z brązu makieta w skali 1:100.

Gdańsk – zwiedzanie Dworu Artusa

Słynnym budynkiem Głównego Miasta w Gdańsku jest Dwór Artusa, który dawniej był miejscem spotkań kupców. Około XVII wieku wydarzenia te nabrały specjalnego charakteru, dla wielu osób były nawet zbyt huczne, a mieszkańcy zaczęli organizować przeciwko nim protesty. Nie ma się co dziwić, ponieważ biesiady trwały nawet po kilka dni, a ich uczestnicy pili na umór i bawili się całe dnie i noce. Dziś we Dworze Artusa mieści się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

Legenda o Fontannie Neptuna w Gdańsku

Wchodząc do budynku warto zwrócić uwagę na słynną Fontannę Neptuna. Rzeźba stoi tam już od 1633 roku i odkąd powstała jest uważana za symbol Gdańska. Osobą, która zainicjowała jej budowę był panujący wtedy burmistrz Bartłomiej Schachmann. Neptun miał podkreślać związek miasta z morzem. Fontanna doczekała się nawet własnej legendy. Podobno, gdy turyści wrzucali do fontanny monety, Neptun oburzył się, uderzył trójzębem w wodę i rozbił złotą taflę w drobny mak. Tak powstała słynna gdańska nalewka Goldwasser, którą swoim blaskiem zdobią złote płatki.

Bramy wodne – co warto zobaczyć w Gdańsku?

Każdy kto chociaż raz był w Gdańsku wie, że tego miasta nie da się pomylić z żadnym innym. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jego zabudowy są bramy wodne, które dawniej broniły dostępu do miasta od strony rzeki. Najbardziej popularna, jest położona nad Motławą, Brama Żuraw. Dawniej dźwig służył do przeładowywania towarów oraz do stawiania masztów na okrętach. Jego dodatkową funkcją była rola bramy miejskiej. Co ciekawe, wewnątrz żurawia znajduje się czynny mechanizm napędowy, czyli drewniane koło, które dawniej było uruchamiane za pomocą siły ludzkich nóg. W bramie mieście się część Narodowego Muzeum Morskiego.

Brama Chlebnicka w Gdańsku

Bardzo charakterystycznym zabytkiem jest także Brama Chlebnicka, wybudowana w XV wieku. Jest jedną z trzech zachowanych bram wodnych w stylu późnogotyckim. Z jednej strony bramy znajduje się herb Gdańska a z drugiej dawny herb książąt Pomorza Gdańskiego. Brama Chlebnicka w Gdańsku jako jedyna przetrwała II wojnę światową bez większych zniszczeń i do dziś wygląda tak jak na starych pocztówkach.

Brama Zielona w Gdańsku

Ta brama to najstarsza tego typu budowla w mieście. Jej powstanie datuje się na rok 1357. Jest pierwszym budynkiem w stylu niederlandzkim, w którym później zostały zbudowane także inne budowle. Obecnie w bramie mieści się oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku oraz Gdańska Galeria Fotografii. W jednym z jej pomieszczeń, swoje biuro miał były prezydent III RP Lech Wałęsa.

Brama Straganiarska w Gdańsku

Kolejną zabytkową budowlą jest Brama Straganiarska, powstała w XV wieku. Od strony rzeki widnieją na niej trzy herby: Prus Królewskich, Polski oraz Gdańska. Dokładnie po drugiej stronie Motławy mieści się Filharmonia Bałtycka. Dziś w Bramie Straganiarskiej znajdują się mieszkania. Co ciekawe, dawniej lokatorem bramy był znany polski aktor Zbigniew Cybulski.

Brama Krowia w Gdańsku

Następną historyczną bramą wodną jest Brama Krowia, która powstała w XIV wieku. Łączy most Krowi z Wyspą Spichrzów. Jej ciekawa nazwa pochodzi najprawdopodobniej od drogi, którą wyprowadzano bydło. Na początku XX wieku władze miasta postanowiły przebudować gotycką bramę. Przez co, po II wojnie światowej, wyburzono ją i wybudowano na nowo w stylu w jakim była na początku swojego istnienia. Co ciekawe, wykorzystano w tym celu średniowieczne elementy.

Złota Brama w Gdańsku

Oprócz Bram Wodnych, których w Gdańsku nie brakuje. Znajdują się w nim także Bramy murów. Jedną z najbardziej charakterystycznych jest Złota Brama, powstała na początku XVII wieku. Stworzono ją w stylu renesansowym i ozdobiono kamiennymi rzeźbami, które symbolizują cnoty ludzkie: roztropność, pobożność, sprawiedliwość oraz zgodę.

Brama Wyżynna

Kolejna to Brama Wyżynna, która jest początkiem Drogi Królewskiej. Wzniesiono ją w XVI wieku, bo miała być częścią nowożytnych fortyfikacji. Najpierw była zbudowana z cegły, jednak nieco później przebudował ją Flamandczyk Willem van den Blocke nadając jej wyjątkowego charakteru, który ma do dziś. Obecnie w bramie mieści się Pomorskie Centrum Informacji Turystycznej.

Ciekawe miejsca Gdańsk – jak dawniej żyli mieszkańcy miasta?

Każdy kto chciałby zobaczyć, jak wyglądało życie mieszkańców miasta portowego powinien odwiedzić Dom Uphagena. Dziś mieści się w nim oddział Muzeum Gdańska. Z zewnątrz wygląda bardzo niepozornie, jednak wchodząc do środka można przenieść się w czasie o kilka wieków. Miejsce zaprojektowano tak, aby w najbardziej rzeczywisty sposób oddać życie mieszkańców dawnego Gdańska. To jedyne takie miejsce w całym kraju i jedno z niewielu w Europie. Nieczęsto zdarza się przecież, że można zwiedzać kamienicę z XVIII wieku i znajdujące się tuż obok urokliwe podwórko.

Jak w interaktywny sposób zwiedzać Gdańsk?

Oprócz historycznych zabytków, Gdańsk jest pełen interaktywnych atrakcji, które zaangażują zarówno małych i dużych gości. Jednym z takich miejsc, jest znajdujący się tuż obok Słynnego Żurawia, Ośrodek Kultury Morskiej.

Od razu po wejściu oczom zwiedzających ukazuje się ogromny basen z przeróżnymi modelami statków, którymi można samodzielnie sterować. Ta atrakcja to początek wystawy stałej, o nazwie „Ludzie-Statki-Porty”, która pokazuje w jaki sposób pracuje się w porcie. Niesamowitą atrakcją jest batyskaf, za pomocą którego w wirtualnej rzeczywistości można dotrzeć do zatopionego wraku. Każdy kto odwiedzi Ośrodek Kultury Morskiej będzie mógł nauczyć się alfabetu morsa i wiązania węzłów. Kolejnym stałym elementem jest wystawa o nazwie „Łodzie ludów świata”, w której skład wchodzi aż 40 łodzi z całego świata. Trzecim elementem są wystawy czasowe, które w każdym sezonie zaskakują odwiedzających tym, jak bardzo są interesujące. Do Ośrodka można wejść we wtorek, czwartek i niedzielę od 10:00 do 16:00 oraz w środę od 13:00 do 16:00. Bilet na jedną wystawę kosztuje 12 zł dla dorosłych o 8 zł dla dzieci.

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

To miejsce jest obowiązkową atrakcją do zobaczenia w Gdańsku. Muzeum nie tylko świetnie prezentuje się na zewnątrz. Oprócz niezwykłej architektonicznie budowli, zachwyca również wystawą, która znajduje się wewnątrz. Na odwiedzających czeka aż kilka pięter atrakcji. Na samy dole znajduje się wystawa główna, podzielona na różne etapy wojny. Każdy z nich jest przedstawiony w nowoczesny sposób, który szokuje i wzbudza mnóstwo skrajnych uczuć. Wyżej mieszczą się wystawy czasowe, dla dzieci, strefa VR, która jest niczym wehikuł czasu, centrum konferencyjne, Kino Muzeum oraz Bistro, w którym można nabrać sił na dalsze zwiedzanie, ponieważ przejście całego obiektu zajmie z pewnością kilka długich godzin.

Centrum Hevelianum w Gdańsku

„Powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem.” Te słowa doskonale zrozumiały osoby, które współtworzyły Centrum Hevelianum w Gdańsku. To niezwykłe miejsce przenosi dzieci w świat nauki poprzez zabawę. Podczas jednej wizyty najmłodsi z pewnością zapamiętają więcej niż podczas wielu lekcji w szkolnej ławce.

Centrum Hevelianum znajduje się w budynku fortyfikacji obronnych z XIX wieku. Na zwiedzających czekają różne strefy, w których dzieci mogą poznawać wiele dyscyplin nauki. Wystawa „Dookoła świata” pokazuje, jak wyglądają wszystkie kontynenty. Można zbudować Himalaje, obserwować pustynną burzę, dowiedzieć się jak powstają falę i wiatr oraz dlaczego doświadczamy zjawiska zorzy polarnej. Strefa „Łamigłówka” zabierze najmłodszych w podróż po najciekawszych zakamarkach świata matematyki i fizyki. Wystawa „Z energią!” sprawi, że nawet kilkulatek będzie wiedział w jaki sposób powstaje prąd czy fala dźwiękowa. Dowie się też, ile śmieci widać z kosmosu i w jaki sposób zmniejszyć ich ilość. Kolejne wystawy będą bardzo ciekawą lekcją historii, przyrody, geografii oraz wielu innych dziedzin. Centrum Hevelianum koniecznie trzeba zobaczyć w Gdańsku. Cena biletu dla każdej ze stref to 25 zł za osobę dorosłą i 20 zł za dziecko, a w przypadku wystawy „Dookoła świata” odpowiednio 15 zł i 10 zł.