130 tysięcy złotych wsparcia finansowego dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych w Gdyni

Miasto Gdynia postanowiło zainwestować 130 tys. zł z tegorocznego budżetu na rozwój przestrzeni wspólnej Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Środki te są wynikiem programu wsparcia, który został zainicjowany latem z myślą o właścicielach działek.

Gdyńskie Rodzinne Ogródki Działkowe są rozlokowane w ponad 20 miejscach w mieście, w tym na takich obszarach jak Oksywie, Babie Doły, Redłowo, Mały Kack oraz Chwarzno i Wiczlino. Największy spośród nich oferuje ponad tysiąc działek.

W związku z pandemią i rosnącym pragnieniem posiadania własnej małej przestrzeni zieleni, coraz większa liczba mieszkańców miast szuka odpoczynku na prywatnych działkach. W rezultacie, Rodzinne Ogródki Działkowe doświadczają swojego drugiego życia.

Aby wesprzeć ten trend, władze Gdyni zaproponowały program dofinansowania prac remontowych i innych działań na działkach. W grudniowym naborze do pierwszej edycji konkursu grantowego wzięło udział 16 ogrodów, które po przejściu procedury otrzymały dofinansowanie na rok 2024 w wysokości 128 tys. zł. Dodatkowy wkład od właścicieli działek wyniósł 32 tys. zł.