28-letni gdańszczanin złamał siedem sądowych zakazów jazdy i kierował pod wpływem narkotyków

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusze zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy, mimo obowiązujących ich sądowych zakazów, wciąż prowadzili pojazdy. Pierwszy z nich, 28-letni mieszkaniec Gdańska, został zatrzymany na skutek naruszenia przepisów drogowych – braku oświetlenia i niewykorzystania pasów bezpieczeństwa. W toku interwencji okazało się, że mężczyzna posiada aż siedem sądowych zakazów jazdy, przy sobie miał substancje narkotyczne i najprawdopodobniej był pod wpływem tych środków. Drugi z kierowców złamał dwa sądowe zakazy prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Pierwsza sytuacja miała miejsce wczoraj około godziny 09:40 na ulicy Czajkowskiego. Funkcjonariusze patrolujący teren zauważyli kierującego audi, który łamał przepisy drogowe – nie korzystał z oświetlenia oraz pasów bezpieczeństwa. Po zatrzymaniu kierowcy i sprawdzeniu go w systemach policyjnych wyszło na jaw, że mężczyzna ma aż siedem obowiązujących zakazów sądowych. W trakcie przeszukania osobistego funkcjonariusze znaleźli przy nim białą substancję, którą gdańszczanin określił jako amfetaminę, a której zażywanie przyznał się przed wsiadaniem do samochodu.

Substancja narkotyczna została zabezpieczona przez policję, a od 28-latka pobrano krew celem przeprowadzenia badań na obecność środków odurzających. Przed umieszczeniem go w policyjnym areszcie, kierowca otrzymał siedem mandatów karnych o łącznej wartości 5300 złotych i 18 punktów karnych za szereg naruszeń, wśród których były: stan techniczny pojazdu, brak wymaganych świateł, niekorzystanie z pasów bezpieczeństwa, niesygnalizowanie manewru czy brak wymaganego wyposażenia. Pojazd mężczyzny nie był ubezpieczony, policja powiadomiła więc Fundusz Gwarancyjny, który może nałożyć na 28-latka karę do 8480 złotych.

Wczoraj wieczorem, przed godziną 22:00 na ulicy Obrońców Wybrzeża policjanci skontrolowali również 39-letniego mężczyznę z powiatu gdańskiego, kierującego fordem transitem. Mężczyzna posiadał dwa sądowe zakazy kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi, które były ważne do czerwca 2024 i stycznia 2025 roku.

Za złamanie jakiegokolwiek sądowego zakazu grozi kara więzienia do pięciu lat. Posiadanie narkotyków jest zagrożone karą do trzech lat więzienia, podobnie jak jazda pod ich wpływem, która dodatkowo wiąże się z możliwością nałożenia kolejnego sądowego zakazu oraz wysokiej grzywny.