Bezpłatne kursy żeglarskie dla dzieci w ramach programu PGE PolSailing w Gdańsku

Polski Związek Żeglarski (PZŻ) zachęca do zapisów na bezpłatne szkolenia żeglarskie dla dzieci, które są częścią Ogólnopolskiego Programu Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing. Korzystając z tego programu, kilka tysięcy dzieci z całego kraju ma szansę odkryć tajniki żeglarstwa w jednym z kilkudziesięciu ośrodków żeglarskich. W Gdańsku, takie zajęcia są dostępne w dwóch lokalizacjach: Jelitkowie oraz Górkach Zachodnich.

Ogólnopolski Program Edukacji Żeglarskiej PGE PolSailing to inicjatywa Polskiego Związku Żeglarskiego, realizowana w partnerstwie z regionalnymi związkami żeglarskimi i klubami. Projekt wspierany jest funduszami Ministerstwa Sportu i Turystyki i jest już dwunastą edycją tego typu przedsięwzięcia. Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego, podkreśla wartość programu, jako narzędzia inspirującego młode pokolenia do podejmowania aktywności fizycznej, a także promującego zdrowy tryb życia i odpowiedzialne postawy względem środowiska naturalnego. Program skupia się nie tylko na nauce podstaw żeglarstwa, ale także na edukacji z zakresu bezpieczeństwa nad wodą.

Gdańsk jest jednym z miast, które zostały włączone do projektu. W tym mieście zajęcia odbywają się w Jelitkowie oraz w Narodowym Centrum Żeglarstwa w Górkach Zachodnich. Za organizację szkoleń odpowiada klub AZS AWFiS Gdańsk.

Program oferuje trzy typy zajęć: żeglarstwo na łódkach Optimist dla dzieci w wieku 7-10 lat, windsurfing dla dzieci w wieku 9-12 lat oraz program „Młody Żeglarz” dla młodzieży w wieku 12-15 lat, który obejmuje naukę żeglowania na łódkach sportowych innych niż Optimist (mogą być klasy dwuosobowe) lub na łódkach turystycznych. Wszystkie te zajęcia są dostępne zupełnie za darmo w ramach programu PGE PolSailing.