Boże Ciało w Gdańsku: Planowane procesje i związane z nimi zmiany w ruchu drogowym

Dzień 30 maja, czwartek, to uroczystość Bożego Ciała. Wierni uczestniczący w świętowaniu tego dnia będą brać udział w procesjach, które przemierzą ulice Gdańska. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto liturgiczne obchodzone w kościele katolickim, które przypadające na czwartek po święcie Trójcy Świętej, czyli 60 dni po Wielkanocy. Bardzo ważna jest informacja, że jest to dzień wolny od pracy i dla wiernych święto nakazane.

Kluczowym elementem obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa są procesje do czterech ołtarzy plenerowych rozmieszczonych na terenie miasta. Każda parafia ustaliła już trasę swojej procesji. Patryk Rosiński z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni podaje, że do GZDiZ wpłynęły zgłoszenia o planowanych procesjach oraz potencjalnych utrudnieniach w ruchu drogowym od wielu parafii.

Rzecznik GZDiZ przypomina, że to parafie są odpowiedzialne za utrzymanie porządku i bezpieczeństwa podczas trwania uroczystości. Patryk Rosiński dodaje, że osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku podczas procesji mają prawo do kierowania ruchem drogowym, ale tylko jeśli przeszły odpowiednie szkolenia.

Lista planowanych procesji i możliwych utrudnień w ruchu obejmuje wiele parafii, takich jak Bazylika Mariacka, Parafia pw. Bł. Doroty z Mątew, Parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Parafia pw. NMP Matki Kościoła i św. Katarzyny Szwedzkiej, Archikatedra Oliwska oraz wiele innych. Szczegółowe informacje na temat tras procesji i godzin ich przejścia można znaleźć w komunikatach parafii.