Dynamiczny wzrost liczby wypadków i kolizji z udziałem motocyklistów w porównaniu do poprzedniego roku

Sezon motocyklowy nabiera pełnej dynamiki. Idealne warunki pogodowe umożliwiają rosnące korzystanie z jednośladów, co skutkuje znaczącym wzrostem ich obecności na drogach po całym kraju. Niemniej jednak, obecnie odnotowuje się więcej wypadków i kolizji z udziałem motocyklistów niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

W 2023 roku, motocykliści byli zaangażowani w 1947 incydentów drogowych na terenie całej Polski. W wyniku tych zdarzeń zginęło 189 kierowców jednośladów oraz 7 pasażerów. Niestety, liczba ofiar śmiertelnych i poszkodowanych ma tendencję wzrostową.

Jazda na dwóch „kółkach” dostarcza wielu emocji, nie tylko pozytywnych, ale również tych związanych z zagrożeniem. Motocykliści cenią sobie przyspieszenie, możliwość dynamicznego pokonywania zakrętów czy charakterystyczny dźwięk silnika – to sprawia, że kochają swoje maszyny. Policjanci pełniący służbę na motocyklach, często prywatnie także są ich entuzjastami, dzięki czemu mają świadomość zagrożeń na drodze, jakie niosą ze sobą zarówno sami motocykliści, jak i inni użytkownicy ruchu drogowego.

Statystyki policyjne są niestety nieubłagane. Do 30 maja 2023 roku na pomorskich drogach doszło do 30 wypadków oraz 74 kolizji z udziałem motocyklistów, w wyniku których zgineły 2 osoby, a 29 zostało rannych. W analogicznym okresie bieżącego roku odnotowano już 58 wypadków, 128 kolizji, 5 ofiar śmiertelnych oraz aż 56 rannych.