Dominik Kuc, aktywista pochodzący z Warszawy, który nieustannie angażuje się w działania na rzecz praw człowieka, edukacji, zdrowia psychicznego i równości, wygłosił przemówienie podczas Gdańskich Lekcji Obywatelskich. Spotkanie miało miejsce we wtorek, 19 września, w Europejskim Centrum Solidarności. Oprócz tego, Dominik Kuc był również zaproszonym gościem w audycji Agnieszki Michajłow pt. „Jestem z Gdańska”.
Podczas Gdańskich Lekcji Obywatelskich, które odbyły się w Europejskim Centrum Solidarności, Dominik Kuc szczegółowo omówił znaczenie edukacji medialnej. W programie „Jestem z Gdańska” skupił natomiast swoją uwagę na problemach zdrowia psychicznego młodzieży.
Kuc opisuje siebie jako reprezentanta pokolenia Z, czyli pokolenia zmiany. Jest zdecydowany działać aktywnie na rzecz poprawy jakości życia młodych ludzi, ich zdrowia psychicznego oraz spraw równości i równouprawnienia. Mimo to, przyznaje, że sytuacja w wielu aspektach tych kwestii jest obecnie skomplikowana, a nierzadko nawet dramatyczna. Swego stwierdzenia dowodzi badaniami fundacji GrowSPACE, której jest członkiem. Badania te pokazują, że średni czas oczekiwania na wizytę u psychiatry dziecięcego wynosi aż 238 dni, a najdłużej – bo aż 2441 dni – czeka się na taką konsultację w Będzinie.
– To jest prawdziwa katastrofa. Te dane pochodzą z różnych miejsc, w których można umówić konsultację do psychiatry dziecięcego za pośrednictwem NFZ. Zgromadziliśmy je za pomocą strony Świat Przychodni. Najdłuższy szacowany termin to 6 maja 2030 roku i dotyczy ośrodka w Będzinie – wyjaśnia Dominik Kuc. – Świadczy to o tym, jak długo młode osoby muszą czekać na pomoc, a przecież zdajemy sobie sprawę, że w przypadku kryzysu zdrowia psychicznego pomoc powinna nadejść natychmiastowo. Z pięciu rekordzistów, gdzie czas oczekiwania wynosi ponad tysiąc dni, jedno z tych miejsc to gdańskie Centrum Optimmed z wynikiem 1445 dni oczekiwania.