Dzień Nauki Polskiej obchodzony na gdańskiej Górze Gradowej: astronomia, kosmologia, historia i Jan Heweliusz w centrum uwagi

18 lutego, niedziela, to dzień w którym będzie miał miejsce Kosmiczny Dzień Nauki. Zaplanowano go na Górę Gradową w Gdańsku oraz wiele innych lokalizacji w mieście. Został on zorganizowany w ramach obchodów Dnia Nauki Polskiej, który tradycyjnie celebrowany jest 19 lutego. Odwiedzający będą mieli możliwość zobaczyć prezentację marsjańskich łazików, dowiedzieć się o najnowszych odkryciach teleskopu Webba, zgłębić tajniki astrofotografii, obejrzeć oryginalne prace Jana Heweliusza czy zapoznać się z działaniem wahadła zegarowego „Warkocz św. Katarzyny”, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa. W centrum uwagi tego dnia znajdą się astronomia, kosmologia, historia oraz sam Jan Heweliusz, patron Hevelianum.

Podczas tego święta nauki odbywać się będzie wiele atrakcji nie tylko w Hevelianum. Tutaj przede wszystkim będzie można zobaczyć model analogowego łazika marsjańskiego przywiezionego z Politechniki Białostockiej. Zostaną również przeprowadzone dyskusje na temat astrofotografii i odkryć, które możliwe były dzięki teleskopowi J. Webba – informuje Paweł Golak, dyrektor Hevelianum. Warto odwiedzić także Bibliotekę Gdańską PAN i Archiwum Państwowe w Gdańsku, w których prezentowane będą oryginalne prace związane z Janem Heweliuszem, w tym te wpisane na polską listę krajową programu UNESCO „Pamięć Świata” oraz dyplom Królewskiego Towarzystwa Naukowego wydany dla Jana Heweliusza w 1664 roku. Zaproszenie do wspólnej obserwacji gwiazd kieruje również Obserwatorium Gdańskich Szkół Autonomicznych. Szczególnie miłośników sztuki zapraszamy do dawnego Gimnazjum Polskiego, gdzie pod okiem przewodnika będzie można obejrzeć malowidło na suficie auli „Niebo Polskie”.

Program tego dnia jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno najmłodsi entuzjaści nauki, jak i młodzież oraz dorosłych. W sali Haxo w budynku Wozowni Artyleryjskiej odbędą się Spotkania z Nauką – rozmowy ze specjalistami z różnych dziedzin. Poruszone zostaną tematy najnowszych odkryć teleskopu J. Webba, przygotowań do podróży na Marsa, astrofotografii dla początkujących oraz najpiękniejszych zdjęć Wszechświata, zgłoszonych do międzynarodowego konkursu astrofotografii AstroCamera. Dzień pełen naukowych atrakcji zakończy koncert audiowizualny Voices of the Cosmos, podczas którego będzie można posłuchać regularnych, rytmicznych pulsarów, śpiewu komety czy sygnałów z magnetosfer Jowisza i Saturna.