siatkówka

Gdańsk gospodarzem Ligi Narodów siatkarzy

Według pierwotnych ustaleń żaden z meczów turnieju nie miał odbyć się w Polsce. FIVB jednak zmieniło swoją decyzje i przyznało ten przywilej jednak nie tylko Polsce ale i Filipinom. Skąd w ogóle pomysł, żeby te rozgrywki zorganizować w Polsce? Na samym początku miały się one odbyć w Rosji, ale podjęto decyzję o wykluczeniu tego kraju z turnieju. Trzeba więc było wybrać nowe miejsce, a okazała się nim właśnie Polska. Co ciekawe, miastek, w którym mecze się odbędą będzie Gdańsk. Odbędą się one na Ergoarenie od piątego do dziesiątego lipca. Jednak zanim Polacy pokażą swoje siły w Gdańsku, zagrają w Ottawie i Sofii.

Kiedy odbędą się rozgrywki Ligi Narodów?

Na kiedy zaplanowano pierwsze rozgrywki Ligi Narodów? Pierwszy turniej rozpoczyna się 8 czerwca w Ottawie, a Polska zagra wtedy z Argentyną. Następnego dnia nasi rodacy stawią czoło Włochom, a 11 i 12 czerwca zagrają kolejno z Bułgarią i Francją. Drugi turniej będzie miał miejsce w Sofii, stolicy Bułgarii. Naszymi pierwszymi rywalami będą Brazylijczycy, z którymi zmierzymy się 22 czerwca. Później do pokonania będziemy mieli Kanadę, Australię i Stany Zjednoczone, z którymi zagramy kolejno 23, 25 i 25 czerwca. 5 Lipca zacznie się trzeci turniej i to właśnie jego rozegramy w naszym rodzinnym Gdańsku. Pierwsze rozgrywki będą miały miejsce 5 lipca, a rywalem Polski będzie Iran. następnie będziemy mieli do pokonania naszych dalekich krewnych czyli Słoweńców. Mecz z nimi odbędzie się 7 lipca. 8 i 9 lipca to czas rywalizowanie z Holandią i Tunezją.

Czym jest Liga Narodów siatkarzy?

Nikt nie ma wątpliwości, że siatkówka jest jednym z ulubionych sportów Polaków. Mamy nawet wiele jej odmian, wliczając w to rozgrywki dla niepełnosprawnych. Nie więc dziwnego, że zdecydowano się zorganizować w Polsce tak ważny turniej. Mowa oczywiście o Lidze Narodów w piłce siatkowej mężczyzn, czyli w skrócie VNL (ang. Volleyball Men’s Nations League). Są to międzynarodowe rozgrywki, w których najlepsi siatkarze z całego świata stają ze sobą w szranki. Za ich organizację odpowiada Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej FIVB. Zawody te są stosunkowo nowym wynalazkiem, ponieważ federację założono w 2017 roku.