Gdańsk triumfuje w Rankingu Perły Samorządu zdobywając miejsce na podium

Ranking Perły Samorządu jest to coroczne wydarzenie, które organizuje Dziennik Gazeta Prawna. W czwartek 23 maja miała miejsce dwunasta edycja tego ważnego dla samorządów wydarzenia. Gdańsk, jedno z największych polskich miast, po raz kolejny potwierdził swoją wysoką pozycję, zdobywając trzecie miejsce w kategorii gmin miejskich powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Ten ranking był kulminacyjnym punktem dwudniowego Kongresu Perły Samorządu, który jak zwykle odbył się w Gdyni. Wydarzenie zgromadziło wielu znaczących liderów samorządowych, oraz ekspertów, przedstawicieli rządu i organizacji pozarządowych. Było to spotkanie dla ludzi mediów z całego kraju.

Podczas uroczystej gali, która miała miejsce wieczorem 23 maja w Muzeum Miasta Gdyni, ogłoszono laureatów rankingu Perły Samorządu. Gdańsk uplasował się na trzecim miejscu w kategorii gmin miejskich powyżej 100 tysięcy mieszkańców, ustępując jedynie Łodzi i Toruniowi.

Piotr Kryszewski, zastępca prezydenta Gdańska ds. usług komunalnych, podkreślił, że zdobycie trzeciego miejsca to dla miasta ogromne wyróżnienie i potwierdzenie, że przynoszą efekty dążenia do rozwoju miasta. Dodał, że Gdańsk to miejsce z bogatą historią i tradycjami, ale jednocześnie jest to dynamicznie rozwijające się miasto otwarte na innowacje i nowe możliwości. Tym samym nagroda ta jest nie tylko wynikiem pracy samorządowej, ale również zaangażowania i współpracy mieszkańców, przedsiębiorców oraz licznych organizacji pozarządowych.

Ranking Perły Samorządu jest inicjatywą Dziennika Gazety Prawnej skierowaną do przedstawicieli administracji lokalnej, agend rządowych, biznesu, nauki oraz mediów. W tym roku odbyła się jego dwunasta edycja. Przyznawane są w nim nagrody w czterech kategoriach: gminy wiejskie, gminy miejsko-wiejskie, miasta do 100 tysięcy mieszkańców oraz miasta powyżej 100 tysięcy mieszkańców. Dodatkowo od kilku lat przyznawane są także wyróżnienia w rankingu Skarbnik Samorządu.

Również dwudniowy kongres Perły Samorządu (22-23 maja) miał swoją siedzibę tradycyjnie w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Spotkanie zgromadziło wielu samorządowców, ekspertów, przedstawicieli rządu, działaczy organizacji samorządowych oraz ludzi mediów. Wśród omawianych tematów znalazły się takie zagadnienia jak: wyzwania ustrojowe, współpraca między władzami centralnymi a lokalnymi, finanse samorządów, inwestycje czy też wykorzystanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych narzędzi.

W tegorocznej dwunastej edycji rankingu Perły Samorządu, Gdańsk jak co roku zaliczał się do czołówki. Poniżej przypominamy wyniki czterech ostatnich edycji. W 2023 roku w kategorii Skarbnik Samorządu zwyciężyła Izabela Kuś, skarbnik Gdańska. W roku 2022 Gdańsk zajął drugie miejsce a także został uznany za najlepszy samorząd dekady wśród gmin powyżej 100 tysięcy mieszkańców.