Gdański Jarmark Bożonarodzeniowy 2023: Przygotowania w pełni, atrakcje i plany wydarzenia

Przygotowania do tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Gdańsku nabierają tempa. Zaledwie 10 dni pozostało do rozpoczęcia tego magicznego wydarzenia. Już 13 listopada, w poniedziałek, na obszarze pomiędzy Bramą Wyżynną a dawną Katownią zaczęły pojawiać się pierwsze stoiska jarmarkowe. Następnego dnia, stanowiska handlowe zaczęto ustawiać także wzdłuż Katowni oraz na Targu Węglowym, który do końca roku zostanie zamknięty dla ruchu samochodowego.

Tegoroczna edycja jarmarku będzie podobna do tej z poprzedniego roku – blisko 170 różnorodnych stoisk będzie dostępnych dla odwiedzających. Znajdą się one nie tylko na Targu Węglowym, ale także na ulicach Bogusławskiego i Tkackiej. Wśród nich, niemal 50 będzie umieszczonych w gmachu dawnej Zbrojowni. Stoiska będą czynne aż do 23 grudnia.

Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku to nie tylko kolorowe kramy pełne słodyczy, zabawek czy świątecznych dekoracji wykonanych przez rzemieślników. To także miejsce wspaniałych iluminacji, które co roku przyciągają tłumy ludzi pragnących uwiecznić te chwile na pamiątkowych zdjęciach. Ale jarmark to nie tylko miejsce do robienia zakupów. Dlatego też organizatorzy – Międzynarodowe Targi Gdańskie, przygotowali wiele dodatkowych atrakcji.

Na Targu Węglowym zostanie zbudowana scena, która przez cały tydzień będzie tętnić życiem. Wśród planowanych wydarzeń znajdą się m.in. koncerty świąteczne we wtorki, karaoke w środy oraz różne atrakcje w czwartki, takie jak Teatr Ognia czy parady. Ponadto czwartki będą dniem otwartym dla szkół i innych instytucji, które będą mogły promować swoje oferty popołudniowych zajęć dla dzieci i dorosłych. W piątki natomiast zadbano o najmłodszych – dla nich przygotowano animacje z Akademią Zabawy i Edukacji Wykrzyknik. Dla dorosłych planowana jest natomiast wieczorna potańcówka przy setach DJ-skich.

Soboty upłyną pod znakiem występów zespołów tanecznych i muzycznych, takich jak Zespół Pieśni i Tańca Gdańsk oraz Neptun. Będzie to także czas dla działań charytatywnych i wolontariackich. Nie zabraknie również Mikołaja oraz oficjalnych maskotek jarmarku – Państwa Orzechowskich. W niedziele zaplanowano natomiast spektakle dla dzieci i ich rodziców, a także animacje w wykonaniu Teatru Qfer, kolędowanie z Carillonem czy zabawę z Caritas, który będzie promować działania wolontariatu.

Wszystko to potrwa aż do 23 grudnia, kiedy to tegoroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku zakończy swoje czterotygodniowe świętowanie.