gdańsk

Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku

Gdańsk jest jednym z najważniejszych miejsc dla polskiej turystyki. Miasto to odwiedzają co roku prawdziwe tłumy turystów nie tylko z Polski, ale również spoza granic naszego kraju. Warto choć raz w życiu wybrać się do tego miejsca, które nie bez powodu uważane jest za polską Wenecję. Oczywiście o Gdańsk zahaczają wszyscy plażowicze, którzy wybierają się nad Bałtyk. Warto jest pamiętać, że miasto broni się samo i samo w sobie jest miejscem godnym zwiedzenia. Ze względu na liczne zabytki i atrakcje turystyczne nie można odmówić sobie wycieczki. A które z miejsc najbardziej warto zwiedzić?

co warto zobaczyć w Gdańsku?

Najciekawsze miejsca w Gdańsku, czyli co warto zobaczyć na Pomorzu

Zależy nam na tym, aby zobaczyć zabytkowe budowle, z których słynie Gdańsk? Jeśli tak, to na starówce znajdziemy Dom Trzech Kaznodziei. Ta kamienica ma około czterysta lat, a w czasach swojej świetności była domem pastorów, należących do kościoła św. Katarzyny. Budynek miał również funkcję edukacyjnej, bo w XIX wieku trwały tam lekcje, w których uczestniczyła młodzież. Niestety II wojna światowa była gwoździem do trumny tego domu, bo spowodowało w nim bardzo dużo zniszczeń. Jedyne, co pozostało, to jego fasada, której układ dzieli się na trzy części. Dzięki temu wygląda, jakby kamienica składała się z trzech osobnych budynków.

Budynek Poczty Polskiej, czyli najciekawsze zabytki w Gdańsku

Warto przejść się w okolicy historycznego budynku Poczty Polskiej. Jest to pomnik, który ma na cellu upamiętnić polskich pocztowców, którzy stawiali czoło oddziałom SS podczas pierwszy dni II wojny światowej. Uznaje się go za symbol polskiej tożsamości w kontekście Wolnego Miasta Gdańska. Choćby na samą historię budynku warto go zobaczyć. Poczta powstała w roku 1920, czyli niedługo po odzyskaniu niepodległości. Wcześniej znajdował się w nim szpital garnizonowy a także dom poprawczy. Wokół niego znajdował się wysoki mur, z którego dzisiaj pozostały jedynie fragmenty. Czy można zwiedzać budynek Poczty Polskiej w Gdańsku? Na ogół zabytki w Gdańsku są dostępne do zwiedzenia i tak samo jest z tym. Do urzędu pocztowego można wejść między godziną 9:00 a 19:00 w dni robocze, a do Muzeum Poczty od wtorku do czwartku między godziną 9:00 a 16:00. Za ulgowy bilet zapłacimy 5 zł a za normalny 8 zł.

najpopularniejsze miejsca w Gdańsku

Co warto zobaczyć w Gdańsku?

Jeśli jesteśmy na wycieczce w Gdańsku, to powinniśmy przejść się po niektórych jego uliczkach. Które z nich mają największy urok? Na pewno zaliczymy do nich Długi Trakt i ulicę Długą. Tworzą one Trakt Królewski, który jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w całym regionie. Jest to miejsce, gdzie warto zrobić sobie kilka zdjęć, aby móc umieścić je później w mediach społecznościowych. Nie zapomnijmy też wybrać się na Stare Miasto, gdzie czeka nas wiele atrakcji. Na Starym Mieście znajdziemy XVI-wieczny ratusz, który wybudowano w stylu flamandzkim, a jego projektantem był Antoni van Obbergen. Budowla ta jest jednym z wielu dowodów na to, że zabytki na Pomorzu robią wrażenie na tle architektury europejskiej.

Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Ratuszu

Ratusz jest budowlą gotycko renesansową. Znajduje się na zbiegu Długiego Targu i ulicy Długiej. Budynek znajduje się na tle panoramy Drogi Królewskiej, która jest bez wątpienia najbardziej charakterystycznym elementem zabytkowej części Gdańska.

Ratusze miast są dzisiaj bardzo ważnymi obiektami turystycznymi. Nie tylko pełnią określone funkcje administracyjne i dyplomatyczne, ale też same w sobie są zwykle zabytkami. Oczywiście takie umiejscawianie ważnych instytucji w zabytkowych budynkach nie jest niczym nowym. Warto chociażby popatrzeć na takie budynki jak gmach Uniwersytetu Wrocławskiego, który jest pozostałością po potędze Habsburgów.

Muzea w Gdańsku – zwiedzanie

Zwiedzanie muzeum to bardzo ciekawa rozrywka dla całej rodziny, ale trzeba o kilku rzeczach pamiętać. Przede wszystkim zmieniać się mogą ceny biletów, więc lepiej się zapoznać z cennikiem przed wycieczką. Niezbyt przyjemne byłoby uświadomienie sobie, że jednak wstęp jest droższy niż się spodziewaliśmy. Oczywiście jak to bywa w tego typu placówkach, młodzież ma zagwarantowany nieco tańszy wstęp, dzięki czemu muzeum jeszcze lepiej spełnia swoją funkcję edukacyjną. Ułatwianie zwiedzania młodym ludziom przybliża ich do kultury i sztuki danego regionu a także całego kraju, w którym mieszkają. Muzea w Gdańsku mogą pochwalić się naprawdę ciekawymi zbiorami, które pozwolą nam lepiej zrozumieć historię oraz otaczającą nas rzeczywistość. Dzięki edukacyjnej wycieczce zrozumiemy sobie, jak cennym skarbem narodowym są zabytki w Gdańsku i dlaczego warto jest odwiedzać.

Historia Ratusza

Wśród miejsc, które warto odwiedzić w Gdańsku, znajduje się wiele zabytków. Niektóre zabytki w Gdańsku sięgają jeszcze czasów średniowiecza i tak jest również z ratuszem. W wieku XV był siedzibą władzy całego regionu. Nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie powstał. Możemy jedynie opierać się na domysłach historyków i tym, co udało im się ustalić. Pierwszy murowany budynek (wtedy jednopiętrowy) najprawdopodobniej powstał tu w pierwszej połowie czternastego wieku. Za jego rozbudowę odpowiadał Heinrich Ungeradin. Gdy miasto się rozwijało, to i ratusz kilkukrotnie przebudowywano. Okresem wielkich zmian był XV i XVI w., gdy uświadomiono sobie, że budynek jest zbyt mały, aby pełnić wszystkie ważne polityczne funkcje. W końcu to w tym gmachu urzędowali burmistrzowie, a także obradowała tu Rada Miasta.

Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku: pożar ratusza w 1556 r.

Może nie każdy o tym wie, a w Ratuszu swego czasu doszło do groźnego pożaru. Miało to miejsce dokładnie 3 października 1556 r., a skutki zniszczeń usuwano przez kilka lat. Okazało się jednak, że nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. To tragiczne wydarzenie zapoczątkowało próby odbudowania ratusza, a jego architekt uznał, że czas aby wprowadzić tu renesansowy styl. Dlatego w efekcie można było podziwiać połączenie gotyku i renesansu. (podobne połączenie możemy zaobserwować w zamku kazimierzowskim w Sandomierzu)

zabytki w Gdańsku

Bramy wodne, czyli coś, co warto zobaczyć w Gdańsku

Wśród tego, co warto zobaczyć w Gdańsku trzeba wymienić bramy wodne. Najsłynniejsze z nich to Brama Chlebnicka, Brama Krowia, Brama Mariacka i Brama Stągiewna. Oprócz tego w mieście znajdziemy Bramę Świętego Ducha, Bramę Świętojańską, Zieloną Bramę i tzw. Żurawia. Znamy z historii również kilka bram, które dzisiaj już nie istnieją, takie jak Brama Oliwska czy Brama Tobiasza.

Zwiedzanie Gdańska – Brama Chlebnicka

Brama Chlebnicka pochodzi z XV wieku, choć zabudowa istniała w tym miejscu już wcześniej. Datowanie na XV wiek oznacza, że jest to najstarsza zachowana brama wśród gdańskich zabytków późnego gotyku. Obiekt ten jest szczególny jeszcze z jednego powodu. Wiadomym jest, że wojna potrafi na zawsze zepsuć krajobraz danego miejsca. Wiele budynków ulega zniszczeniom i nie jesteśmy w stanie zobaczyć ich w pełnej okazałości. Brama Chlebnicka jednak do nich nie należy. Między innymi ze względu na ich zabytkowy charakter, bramy wodne to coś, co warto zobaczyć w województwie pomorskim. Są one też świetnymi tłami do zdjęć. Jeśli więc chcemy mieć pamiątkę z wakacji w postaci fotografii, to nie musimy się dłużej zastanawiać. Ustawmy się odpowiednio na tle jednej z bram i poprośmy któregoś z towarzyszy o pełnienie roli fotografa. Najlepiej oczywiście zrobić kilka zdjęć, aby później móc między nimi wybierać. Nie chcemy przecież, żebyśmy na naszym nowym zdjęciu profilowym wyglądania niewyraźne. Nasze fotki z wakacji zasługują na to, aby dobrze się prezentować. Oczywiście bramy wodne nadają się nie tylko do wakacyjnych zdjęć. Jeśli prowadzimy firmę, to możemy wykorzystać je do profesjonalnej sesji zdjęciowej. Szczególnie jeśli biznes swój wiążemy z Gdańskiem. Po takiej scenerii od razu widać, że jesteśmy do miasta przywiązani.

gdańsk – zwiedzanie

Zwiedzanie szlaku turystycznego „Westerplatte”

Westerplatte ma bardzo ważne znaczenie z perspektywy historycznej. To w końcu tutaj dzielni Polacy bronili się przed hitlerowcami, którzy w bandycki sposób napadli nas 1 września 1939 roku. Dzisiaj obiekty dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej są uznawane za pomnik historii. Tytuł ten obiektom nadał w 2003 Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku na weekend

Jeżeli mamy dużo czasu, to warto pomyśleć, o zobaczeniu zabytkowych kościołów, których w mieście nie brakuje. Spójrzmy sobie na sześć najpopularniejszych. Zacznijmy od najstarszego kościoła znajdującego się na terenie Starego Miasta. Chodzi oczywiście o kościół św. Katarzyny, który datuje się na XIII wieku. Mieszkańcy nazywają go Matrona Loci, co można przetłumaczyć jako „matka kościołów”. Skąd nazwa? Z pewnością pochodzi ona od wieku świątyni. W kościele tym znajdowało się bardzo dużo zabytków, które pochodziły z różnych epok. Niestety uległy one poważnym zniszczeniom w 1945. Na szczęście udało się wyremontować świątynie. Warto odnotować fakt, że wewnątrz budynku znajdziemy grób Jana Heweliusza. Na wieży świątyni zaś znajduje się carillon, który jest zespołem pięćdziesięciu dzwonów. Dźwięki na nich wybija się z użyciem klawiatury, ale to nie wszystko. Wieża kościoła zawiera także Muzeum Zegarów Wieżowych.

Bazylika św. Brygidy, czyli zabytkowe kościoły w Gdańsku

Jeszcze w XIV wieku w miejscu bazyliki znajdowała się kaplica. Istniały nawet podania o objawieniu się Matki Bożej w tym miejscu, choć nawet Kościół sugeruje, aby traktować takie podania z dystansem i rozważać je w kategorii legend. Już w tamtych czasach pojawiły się tam relikwie św. Brygidy Szwedzkiej, które przywieźli Szwedzi. Kult tej świętej był ważnym elementem wiary chrześcijańskiej na ówczesnym Pomorzu. Świętą Brygidę otaczał czcią Zakon Krzyżacki, który w tamtych czasach kontrolował te tereny. W czasie istnienia Wolnego Miasta Gdańska, parafia trafiła pod zarząd biskupstwa chełmińskiego, które swoją stolicę miało w Pelpinie. Warto wspomnieć, że kościół św. Brygidy miał ważne znaczenie w czasach Solidarności. Istniało tam wtedy duszpasterstwo poświęcone strajkującymi robotnikami.

Najpopularniejsze miejsca w Gdańsku dla rodzin z dziećmi

Warto wybrać się do muzeów, w których dostaniemy ulgowe bilety dla dzieci oraz zniżki dla rodzin. Przykładem może być wspomniane wcześniej Muzeum Poczty Polskiej, gdzie bilet ulgowy wynosi zaledwie 5 złotych. Skoro już wspominamy najpopularniejsze muzea w Gdańsku, to dzieciom może spodobać się także Muzeum Zegarów Wieżowych, znajdujące się w budynku należącym do kościoła św. Katarzyna.

Wspólny wypad na plażę

bałtyk plaża

Nie ma się co oszukiwać. Powody, aby odwiedzić Pomorze, są bardzo liczne, ale jednak głównym jest wycieczka na plażę. Spędzenie trochę czasu nad polskim morzem i posłuchanie jego szumu. Oczywiście należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniem przed promieniami UV, które potrafią być naprawdę groźne. Może się wydawać, że małe poparzenie słoneczne to nic wielkiego, ale konsekwencje mogą być poważne. Nawet jeśli nie nabawimy się raka skóry (którego równie dobrze możemy dostać na solarium),