Nowe przejście dla pieszych i rowerów w planach Gdańska: Miasto szykuje powtórny przetarg

Przez najbliższe dni, gdańska Dyrekcja Rozbudowy Miasta ma zamiar jeszcze raz zaproponować przetarg na konstrukcję nowego przejścia dla pieszych w okolicy Śródmieścia. Zaprojektowano je tak, aby umożliwić nie tylko przechodzenie pieszym, ale również przejazd rowerzystom, a także łatwe dostanie się na perony tramwajowe bezpośrednio z pasów przejścia.

Gdańsk od kilku lat jest zaangażowany w strategię uspokajania ruchu drogowego oraz tworzenia nowych tras dla pieszych. W wyniku tych działań stworzono już naziemne przejścia na ulicy Podwale Przedmiejskie, koło Bramy Wyżynnej i w bliskości Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

W poprzednim roku podjęto również decyzję o ogłoszeniu przetargu na budowę kolejnego przejścia naziemnego w pobliżu dworca Gdańsk Główny. Niestety, przetarg ten nie został rozwiązany.

Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska wyjaśniła, że przetarg został unieważniony ze względu na ciągnące się negocjacje przede wszystkim z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Podczas procesu uzyskiwania decyzji ZRID, która jest nieodzowna do rozpoczęcia prac, konserwator trzykrotnie wydał negatywną opinię. Dopiero 31 stycznia tego roku udało się ostatecznie zdobyć tę decyzję. Niezgoda zapowiedziała, że nowy przetarg zostanie ogłoszony w najbliższym czasie.

Projekt nowego przejścia uwzględnia nie tylko białe pasy dla pieszych, ale także ścieżkę rowerową, miejsca postojowe typu kiss&ride przy budynku Dworca Głównego, przedłużenie peronów tramwajowych i stworzenie możliwości dostania się na przystanki z poziomu pasów przejścia. W projekcie przewidziano również instalację sygnalizacji świetlnej. Całość planu została skonstruowana tak, aby maksymalnie ograniczyć przeróbki infrastruktury podziemnej.

Przewiduje się, że budowa potrwa 27 tygodni od dnia podpisania umowy, a proces odbiorów powinien zakończyć się najdalej 7 tygodni po zakończeniu prac budowlanych.