Nowoczesny hangar na terenie Portu Lotniczego Gdańsk gotowy do działania

Jednostka Portu Lotniczego w Gdańsku, dopiero co oddała do użytku olbrzymi hangar, przeznaczony głównie do serwisowania samolotów produkcji Airbus, konkretnie z linii A320. Obiekt służyć będzie również obsłudze maszyn Embraer 170 i 190. Hangar powstał na lekkiej konstrukcji, zminimalizowano tutaj wykorzystanie ciężkich materiałów takich jak beton czy stal, co pozwoliło na ekspresowe trzymiesięczne tempo budowy. To pierwsze tego rodzaju przedsięwzięcie w polskich portach lotniczych o charakterze cywilnym. Co więcej, specjalna półprzezroczysta konstrukcja dachu ma na celu maksymalizować wykorzystanie światła dziennego.

W czasie oficjalnej uroczystości otwarcia hangaru goście mieli okazję podziwiać samolot Polskich Linii Lotniczych LOT, umieszczony wewnątrz na potrzeby „dekoracji”. Przedsięwzięcie obecnie przechodzi finałowe procedury zatwierdzenia do użytkowania. Pierwszy przegląd maszyny przez zespół mechaników planowany jest na połowę listopada.

Symbole przekazania obiektu do użytku, jakim było przecięcie wstęgi, miało miejsce 26 października. Hangar ma być gotowy do pełnej eksploatacji od połowy listopada.

Twórcą inwestycji wartych 20 milionów złotych jest LS Technics, firma będąca częścią Polskiej Grupy Lotniczej, która powstała w 2018 roku. Nowy hangar zlokalizowany jest w bliskim sąsiedztwie obecnie eksploatowanego przez LS Technics obiektu, na terenie Portu Lotniczego Gdańsk imienia Lecha Wałęsy.

Hangar, o konstrukcji opartej na aluminiowo-stalowym szkielecie z dwuwarstwowym pokryciem specjalistycznym, ma wymiary 50×55 metrów u podstawy i ponad 19 metrów wysokości.