Obchody Święta Wolności i Praw Obywatelskich: 4 dni atrakcji w Gdańsku

Czwórniobowe świętowanie, pełne różnorodnych atrakcji, zaplanowano na początek czerwca w Gdańsku. W programie znajdzie się między innymi koncert Mery Spolsky oraz możliwość dyskusji z Martyną Wojciechowską czy Aleksandrem Kwaśniewskim. Ponadto, odbędzie się wielka strefa społeczna, gdzie swoją działalność będzie prezentować prawie 200 organizacji pozarządowych. Święto Wolności i Praw Obywatelskich rozpocznie się 1 czerwca i potrwa do 4 czerwca. Wszystkie wydarzenia będą bezpłatne – są organizowane dla uczczenia rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów z 1989 roku.

Odbywające się eventy przeniosą się później do Europejskiego Centrum Solidarności oraz na Plac Porozumienia Gdańskiego, który znajduje się przed budynkiem dawnej dyrekcji stoczni. Właśnie tam powstanie strefa społeczna na początku czerwca – 1 i 2 dnia miesiąca. Będzie to miejsce przeznaczone dla prawie 200 organizacji pozarządowych, które będą prowadziły rozmowy ze znanymi gośćmi. Wśród zaproszonych osób znajdują się Martyna Wojciechowska, Aleksander Kwaśniewski, Magdalena Rigamonti, Jarosław Gugała i Tomasz Sekielski.

Jacek Bendykowski, który jest szefem Fundacji Gdańskiej organizującej strefę społeczną, podkreśla, że Święto Wolności i Praw Obywatelskich to okazja do przypomnienia o ważnym wydarzeniu historycznym – upadku komunizmu w Polsce. Zgodnie z jego słowami, w ramach tegorocznych uroczystości zaproszono więcej organizacji pozarządowych, co umożliwi każdemu uczestnikowi znalezienie czegoś dla siebie. Zaproszenie skierowane jest do wszystkich – mieszkańców, turystów i dzieci. Specjalnie dla najmłodszych przygotowano dużą strefę zabaw.

W Europejskim Centrum Solidarności odbędą się dodatkowo spacery po wystawie oraz konferencje naukowe. Jak podkreśla wicedyrektor ECS, Magdalena Mistat, zaplanowano ponad 50 godzin różnorodnych wydarzeń, w tym debaty i spotkania. Przygotowano także spacery z bohaterami wydarzeń z czerwca 1989 roku.

4 czerwca o godzinie 12 na Placu Solidarności odbędzie się oficjalna uroczystość z udziałem uczestników historycznych wydarzeń i przedstawicieli władz państwa, parlamentu i samorządu. Wśród osób, które wezmą udział w obchodach znajdą się Lech Wałęsa, Małgorzata Kidawa-Błońska, Beata Rutkiewicz, Mieczysław Struk i Aleksandra Dulkiewicz.