Piotr Borawski kończy pełnienie funkcji wiceprezydenta Gdańska – przyczyny i konsekwencje tej decyzji

6 maja, poniedziałkowy poranek przyniósł nieoczekiwane wieści ze strony Piotra Borawskiego, zastępcy prezydenta Gdańska oraz członka Koalicji Obywatelskiej. Borawski zdecydował się na rezygnację ze stanowiska, które piastował od 2018 roku, odpowiadając za przedsiębiorczość i ochronę klimatu w mieście. Jako powód swojej decyzji wskazał różnice w koncepcjach współpracy między Koalicją Obywatelską a ugrupowaniem Wszystko dla Gdańska. Dyskretnie zaznaczył brak porozumienia między tymi podmiotami. Borawski nie zamierza jednak zupełnie opuszczać samorządu – planuje przyjąć mandat radnego Rady Miasta Gdańska podczas inauguracyjnej sesji 7 maja.

Borawski publicznie przekazał swoją decyzję na Facebooku, podkreślając plan przejścia na stanowisko radnego. Uzyskał je dzięki zdobyciu imponującej liczby 5 765 głosów w kwietniowych wyborach samorządowych. Tym samym Borawski znalazł się na trzecim miejscu wśród najbardziej popieranych kandydatów. Wyprzedziły go jedynie Aleksandra Dulkiewicz z Wszystko dla Gdańska (11 174 głosy) oraz Agnieszka Owczarczak z Koalicji Obywatelskiej (7 457 głosów).

W swoim oświadczeniu Borawski wyjaśniał, że decyzja o rezygnacji z funkcji zastępcy prezydenta Gdańska była konieczna. Przez ostatnie pięć lat, dzięki koalicji z Pawłem Adamowiczem oraz Aleksandrą Dulkiewicz i ich ugrupowaniem Wszystko dla Gdańska, mógł sprawnie rządzić miastem. Teraz jednak, na początku nowej kadencji samorządu, wizje współpracy tych dwóch podmiotów znacznie się różnią.

Borawski podziękował swym współpracownikom za minionych pięć lat, wyraził wdzięczność mieszkańcom miasta za ich poparcie i skrytykował błędy, które nieuchronnie pojawiały się przy podejmowaniu decyzji. Niezrażony demisją, zapewnił, że nadal będzie ciężko pracować dla dobra wspólnego i stawi czoła przyszłości. Swoje oświadczenie zakończył cytatem słów Władysława Bartoszewskiego o wartościach w życiu.

7 maja, przed inauguracyjną sesją IX kadencji Rady Miasta Gdańska, klub radnych Koalicji Obywatelskiej zaplanował konferencję prasową na temat współpracy w nowym okresie. Warto przypomnieć, że w wyborach w 2018 roku Koalicja Obywatelska zdobyła 15 mandatów, a Wszystko dla Gdańska – 7 radnych. Po połączeniu obu ugrupowań pod szyldem Koalicji Obywatelskiej, liczba miejsc zwiększyła się do 25. Aleksandra Dulkiewicz zwyciężyła natomiast w pierwszej turze wyborów na prezydenta Gdańska jako kandydatka KO i WdG.