Pod kątem bezpieczeństwa: Rok 2023 na gdańskich drogach w raporcie Policyjnym

Kiedy podchodzimy do tematu bezpieczeństwa na drogach Gdańska w 2023 roku, natrafiamy na liczby, które mogą nas zaniepokoić. W tym okresie doszło tam do 338 wypadków komunikacyjnych, skutkujących śmiercią 6 osób i ranami u 388 innych – takie informacje przekazała Policja w dniu 9 stycznia. Ale to nie wszystko, bowiem liczba kolizji, przy których musieli interweniować gdańscy policjanci ruchu drogowego, wyniosła aż 6726. Wyniki te są niepokojące, tym bardziej, że w ubiegłym roku funkcjonariusze zatrzymali również 651 kierowców prowadzących pojazdy pod wpływem substancji odurzających, takich jak alkohol lub narkotyki.

Co więcej, analiza bezpieczeństwa na drogach Gdańska ujawniła, że w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy stróże prawa zatrzymali także 482 kierowców, którzy naruszając przepisy ruchu drogowego, przekroczyli dopuszczalną prędkość w obszarach zabudowanych o ponad 50 km/h. Policjanci nie spoczywali na laurach i przeprowadzili ponad 60 tysięcy kontroli uczestników ruchu drogowego, jak zauważyła starsza sierżant Justyna Chabowska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo na gdańskich drogach ujawniły, że w ciągu ostatniego roku wykryto tam ponad 37 tysięcy wykroczeń drogowych. W rezultacie nałożyli oni ponad 28 tysięcy mandatów karnych. To jednak nie koniec, bo zatrzymano także ponad 4400 dowodów rejestracyjnych pojazdów, które ze względu na swój stan techniczny stanowiły realne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Dodatkowo, 13 kierowców próbowało uniknąć odpowiedzialności, ignorując polecenie zatrzymania do kontroli drogowej i uciekając przed funkcjonariuszami. Wszystko to ukazuje jak ważna jest praca policji na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.