pomoc

Pomoc dla potrzebujących w Trójmieście

Lodówki społeczne i paczki dla potrzebujących w Trójmieście

Pomoc dla potrzebujących w Trójmieście. Tamtego roku wielu z nas nie spędziło normalnie Wielkanocy ze względu na warunki epidemiologiczne. Wszyscy liczyliśmy, że w roku 2021 w końcu się to zmieni. Niestety pandemia nadal trwa, więc i obchodzenie Wielkanocy musi odbywać się w odpowiednim reżimie sanitarnym. To samo tyczy się różnego rodzaju akcji charytatywnych, jakie odbywają się w ciągu roku z wielu różnych okazji. Nie oznacza to jednak, że działalność charytatywna jest zupełnie niemożliwa. Nadal istnieją sposoby na pomoc potrzebującym.

Pomoc dla potrzebujących – Trójmiasto

Dagmara Rybicka, rzecznik prasowy Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie ubolewa, że w tym roku nie jest możliwe przygotowanie śniadania wielkanocnego. Zwłaszcza, że już jakiś czas temu stało się ono tradycją. Każdego roku gdański „Albert” organizował śniadanie wielkanocne dla potrzebujących. Teraz ze względu na pandemię covid-19 jest to niemożliwe. Czy to znaczy, że całkowicie zrezygnowano z pomocy? Oczywiście że nie.

Pojawiła się nowa  – bezpieczna – inicjatywa, którą są paczki z żywnością. W takich paczkach oprócz jedzenia znajdą się także środki czystości. W planach jest także rozdanie koszyczków ze święconką, które będzie można odebrać na przystankach Autobusu SOS.

Wielkanocna akcja charytatywna

Wielko Sobotę rozpocznie się akcja „Wielkanoc SOS dla Potrzebujących”. Z Nowego Portu wyruszy specjalny pomocowy autobus, który uda się w stronę Sopotu. Tam zatrzyma się na pierwszym przystanku o godzinie 19.15 (ul. Monte Cassino). Stamtąd autobus uda się na ul. Kołobrzeską 13, aby o godz. 20.15 pojawić się przy stacji SKM Gdańsk Przymorze. Kolejnym przystankiem jest ul. Biała we Wrzeszczu a koniec trasy będzie miał miejsce przy Podwalu Grodzkim 7.

Seniorzy również mogą liczyć na wsparcie. Część z nich otrzymała już dary od RCW w Gdańsku, Korpusu Solidarności czy Fundacji Społecznie Bezpieczni. Oprócz tego w udzielenie wsparcia seniorom zaangażowali się wolontariusze z Urzędu Miejskiego w Gdańsku a także gdański MOPRS. Łącznie szacuje się, że paczki otrzymało ok. 200 seniorów.

Kto jeszcze angażuje się w świąteczną pomoc? Piotr Dzik, rady z Gdańska oraz organizator akcji, informuje, że wielu dostawców i kontrahentów przygotowało paczki do wysłania potrzebującym. Radny wyraża ogromną wdzięczność wobec wszystkich, którzy zechcieli dołączyć do tej szlachetnej akcji. Do przygotowania paczek wykorzystano 1500 jaj, 1200 konserw rybnych oraz 100 kilogramów owoców. Nie zabrakło też takich produktów jak chrzan, ćwikła, pasztety, pulpety a także produkty suche, tj. Ryż i makaron.

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz ma nadzieję, że następne święta odbędą się normalnie. Prezydent Gdańska widzi nadzieję w masowym szczepieniu. Wszyscy chyba już mamy dość pandemii i reżimu sanitarnego, który utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Miejmy więc – jak pani prezydent Dulkiewicz – nadzieję, że wkrótce to wariactwo się skończy.

Pomoc dla potrzebujących – Dominikanie i Caritas

Warto wspomnieć też o studentach z Dominikańskiego Duszpasterstwa Akademickiego, którzy zaangażują się we wspieranie bezdomnych. Akcję charytatywną o nazwie „Śniadanie Wielkanocne z osobami potrzebującymi i w kryzysie bezdomności” zorganizowali po raz trzydziesty. Między innymi wolontariuszom udało się zebrać 11 tys. zł na ten cel oraz przygotowali paczki żywnościowe. Skoro już mówimy o chrześcijańskich inicjatywach, to nie można zapomnieć o Caritasie Archidiecezji Gdańskiej. Ks. Kan. Janusz Steć wyjaśnia, że w tym roku również Caritas musi dostosować się do zaleceń sanitarnych. Dlatego zamiast tradycyjnego śniadania, potrzebujący otrzymają paczki żywnościowe do rąk.