Przejście naziemne

Przejście naziemne wkrótce powstanie przy Bramie Wyżynnej

Przejście naziemne wkrótce przy Bramie Wyżynnej

Przejście naziemne to coś, co zdecydowanie powinno powstać przy Bramie Wyżynnej. Z inicjatywy Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska ruszył właśnie przetarg na wybudowanie go. Do tej pory DRMG mogła zapoznać się z trzema ofertami na wybudowanie tego przejście. Dodatkowo ma na wysokości Bramy Wyżynnej powstać przejazd rowerowy przy ul. Wały Jagiellońskie. Jak wygląda kosztorys tych prac i kiedy możemy oczekiwać ich rozpoczęcia?

Ruszył przetarg na przejście naziemne

Początkowy budżet na wykonanie tych prac miał wynieść 6 361 000 zł, lecz wszystkie trzy firmy wyceniły je nieco niżej. W przetargu wzięły udział jak dotąd trzy spółki, które są gotowe podjąć się wykonania prac. Pierwszą z nich jest EUROVIA POLSKA S.A., której kosztorys wynosi 5 772 374,77 zł. Pozostałe spółki to Firma Budowlano-Drogowa MTM S.A. oraz WPRD Gravel Sp. z.o.o., które wyceniły prace na kolejno 5 849 860 zł oraz 5 999 968,70 zł.

Jak dokładnie ma wyglądać przejście naziemne, które pojawi się przy Bramie Wyżynnej? W planach jest wybudowanie sygnalizacji świetlnej a także przebudowa przystanków tramwajowych. Konieczne będzie zwężenie jezdni w ich okolicach. Wykonawca prac zajmie się także wybudowaniem chodników w pobliżu przejścia oraz przebudową zatoki autobusowej od strony Forum Gdańsk. Według planów prace mają potrwać 7 miesięcy, a ruszą one w II kwartale.

Inwestycje w Gdańsku

Budowa przejścia naziemnego przy Bramie Wyżynnej to nie jedyne prace, jakie miasto Gdańsk ma w planach. Wkrótce ma się dokonać remont budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 (ul. Głęboka). Budynek ten już od wielu lat jest w kiepskim stanie, dlatego właśnie DRMG ogłosiła przetarg na renowację tej placówki. Przede wszystkim chodzi o to, aby ograniczyć zapotrzebowanie placówki na energię elektryczną i cieplną. Dzięki temu mają się zmniejszyć koszty utrzymania szkoły. Między innymi w planach jest również odnowienie gmachu, aby znów można było zachwycić się jego pięknem.

W ramach tej inwestycji mają przebiec roboty instalacyjne oraz wymiana instalacji wodociągowej. Do tego konieczna jest wymiana instalacji c.o. i wymiana grzejników a także docieplenie dachu I ścian. Nie można też zapominać o takich pracach jak remont elewacji czy wymiana obudowa windy. Wszystko to jest w planie i miasto nie waha się podjąć tej inwestycji. Prace rozpoczną się dopiero po zakończeniu roku szkolnego, to jest po 22 czerwca bieżącego roku. Szacuje się, że prace potrwają około rok.