Reorganizacja ruchu na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej, al. Havla i ul. Łostowickiej – próba poprawy płynności ruchu

Wieczorem 10 maja dojdzie do zmiany w organizacji ruchu drogowego na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej, al. Havla i ul. Łostowickiej. Zmiana ta ma na celu usprawnienie komunikacji z centrum miasta w kierunku dzielnicy Ujeścisko – Łostowice oraz Obwodnicy Trójmiasta. Jak poinformowało Gdańskie Zarządzanie Dróg i Zieleni (GZDiZ), będzie to na razie testowe rozwiązanie, które pozwala na skręt w lewo z al. Armii Krajowej w al. Havla z dwóch pasów ruchu, a nie jak to było dotychczas – tylko z jednego pasa.

Jeśli ten eksperymentalny zabieg przyniesie oczekiwane rezultaty i efektywnie zwiększy płynność ruchu, planowane jest wprowadzenie go na stałe.

Zauważono, że miejsce to bywa szczególnie zapchane w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy korki na al. Armii Krajowej często ciągną się aż do estakady w ciągu al. Sikorskiego. Zjawisko to wynika z obserwacji, że większość kierowców na tym skrzyżowaniu skręca w lewo.

Problem pojawia się, kiedy nie wszystkie pojazdy zmierzające w tym kierunku mogą zmieścić się na dedykowanym pasie do skrętu. W rezultacie, część z nich musi czekać na możliwość skrętu na pasie do jazdy prosto, co powoduje blokowanie drogi dla tych, którzy chcą kontynuować jazdę w kierunku Obwodnicy.