Restauracja architektonicznej perły Wrzeszcza – Dworu Uphagena, kosztować będzie 3 miliony złotych

Renowacja zabytkowego Dworu Uphagena, usytuowanego w sercu Wrzeszcza, wejdzie w najbliższym czasie w decydującą fazę. Prace o wartości 3 milionów złotych zostały już zaplanowane i wykonawca rozpoczął swoje działania na terenie budowy. Zakończenie wszystkich prac przewidziane jest na październik 2024 roku.

Inwestycja dotyczy obiektu z XIX wieku, znanego jako Mon Plaisir, który znajduje się przy al. Grunwaldzkiej 5 we Wrzeszczu. Budynek ten, choć przeszedł liczne metamorfozy od momentu powstania w 1814 roku, nie stracił swojego unikalnego charakteru. W okresie od 1976 do 2001 roku pełnił funkcję Pałacu Ślubów.

Dwór Uphagena to zabytek wpisany do rejestru, który obecnie przechodzi gruntowną modernizację. Informacje uzyskane od Gdańskich Nieruchomości potwierdzają, że pracownicy budowlani już wkroczyli na teren budowy z zadaniem przywrócenia dawnej świetności tej architektonicznej perle.

Zakres prac obejmuje między innymi wymianę i rekonstrukcję fragmentów podłogi, przebudowę pomieszczeń sanitarnych na parterze budynku, renowację stolarki drzwiowej i okiennej czy remont klatki schodowej. Również przewidziano prace konserwatorskie zewnętrznej stolarki okiennej frontowych okien, jak również naprawy drewnianej boazerii czy wymianę niektórych elementów konstrukcyjnych więźby dachowej wraz z uzupełnieniem pokrycia dachowego.

Przewidywany koszt całego przedsięwzięcia to ponad 3 miliony złotych, z czego część środków pochodzi z funduszy Unii Europejskiej.