Skazany za wykorzystanie seksualne nieletniego były wiceprezydent Gdańska

Piotr K., były wiceprezydent Gdańska, który odpowiadał za kwestie edukacji i usług społecznych, został skazany za seksualne wykorzystanie dziecka. W momencie popełnienia przestępstwa nie sprawował już swojego urzędu.

Decyzją gdańskiego sądu, Piotr K., dawniej pełniący funkcje zastępcy Pawła Adamowicza i Aleksandry Dulkiewicz, został uznany winnym seksualnego wykorzystania małoletniego. Sąd wymierzył mu karę jednego roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres trzech lat. Dodatkowo, nałożono na niego pięcioletni zakaz prowadzenia działalności związanej z edukacją oraz zakaz kontaktu i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej.

Zarzuty, jakie postawiono Piotrowi K., obejmowały doprowadzenie małoletniego do obcowania płciowego lub poddania się innej czynności seksualnej albo do wykonania takiej czynności, nadużywając zaufania lub udzielając mu korzyści majątkowej lub osobistej, albo jej obietnicy. Możliwe było skazanie Piotra K. nawet na 5 lat pozbawienia wolności.

Cały proces sądowy odbywał się za zamkniętymi drzwiami. Jego obrońca, kilka tygodni przed wydaniem wyroku, oświadczył, że Piotr K. „nie dopuścił się czynu objętego aktem oskarżenia”.

Wydany wyrok nie jest prawomocny. Tanto były wiceprezydent Gdańska jak i prokuratura mają prawo do złożenia apelacji od wyroku.