Swoją majestatyczną obecnością uświetniły Międzynarodowy Dzień Lwa w Gdańsku

W dzisiejszym dniu, kiedy to obchodzimy Międzynarodowy Dzień Lwa, Ogród Zoologiczny „Wybrzeże” położony w Gdańsku-Oliwie organizuje wyjątkowe atrakcje pod nazwą „Audiencja u Króla Lwa”. W skład tego wydarzenia wchodzą między innymi pokazy dokarmiania lwów oraz możliwość interakcji z opiekunami z sekcji drapieżników.

Świętowanie tego niecodziennego dnia rozpocznie się o 9.30 i otworzy je demonstracja karmienia lwów na ich pawilonie. Następnie, pod tarasem widokowym, lwy otrzymają prezenty, które będą mogły rozpakować na oczach tłumu oglądającego. Paweł Cieleski, reprezentujący gdański ogród zoologiczny, podkreśla, że zwykle zwierzęta są karmione osobno dla bezpieczeństwa. Jednakże specjalnie na ten dzień, dla przybyłych gości, ukryte smakołyki zostaną rozmieszczone w różnych miejscach na wybiegu, po to aby obserwować jak lwy poszukują jedzenia.

Tego dnia dla gości Ogród przygotował także punkt edukacyjny. Opiekunowie zwierząt będą tam dostępni do rozmów o lwach – zarówno jeśli chodzi o biologię tych zwierząt, jak i historię gdańskich lewiatanów. Ten dzień jest szczególnie celebrowany w Gdańsku, gdzie figury i obrazy lwów można spotkać w wielu miejscach historycznego centrum miasta, a nawet w samym herbie Gdańska.

Stado lwów angolskich zamieszkujących gdańskie zoo składa się obecnie z czterech osobników. Do tej pory miały miejsce trzy mioty, dzięki którym przyszło na świat 10 nowych lwów. Wszystkie młode lwy zostały przeniesione do ogrodów zoologicznych w całej Europie, aby tam wzmacniać lokalne populacje.

Niewątpliwym liderem stada od wielu lat jest 12-letni Arco, pochodzący z portugalskiego zoo w Lizbonie. Kolejną osobą jest jednorożec mniej Tshibinda. Ta samica również w 2014 roku przypłynęła do Gdańska z Parc des Félins we Francji. W tym samym roku dołączyła do nich jeszcze jedna 9-letnia samica Berghi, która pochodziła z tego samego francuskiego ogrodu co Tshibinda. Najmłodsza w stadzie jest 7-letnia Toli, córka Berghi i Arco, urodzona w gdańskim zoo w 2015 roku.