Sztormowe październikowe dni atakują wybrzeże

Niezwykle silne sztormy, mierzone na poziomie od 7 do 10 stopni w skali Beauforta, które nawiedziły nasz kraj na początku października, zaowocowały poważnymi uszczerbkami w wałach wydmowych, szczególnie w okolicach Ustki, Łeby oraz Lubiatowa – informuje Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni. Plaże na terenie Gdańska Brzeźna i Westerplatte również doznały obrażeń podczas sztormu.

„W okresie od 5 do 20 października zmagaliśmy się z trzema intensywnymi sztormami, osiągającymi siłę od 7 do 10 stopni według skali Beauforta. Obecnie dokonujemy analizy i oceny rozmiaru szkód, jakie zostały spowodowane przez silne fale oraz prądy morskie” – wyjaśniała Kierzkowska.

Rzeczniczka Urzędu Morskiego w Gdyni donosi, że najwięcej strat dotyczy wałów wydmowych w rejonie Ustki, Łeby i Lubiatowa. „Nie ominięto również gdańskich plaż: na Westerplatte oraz na odcinku pomiędzy Jelitkowem a Brzeźnem, które także ucierpiały pod wpływem sił natury” – dodała.

Magdalena Kierzkowska przypomniała, że w tym roku na plażach Gdańska Brzeźna zastosowano urobek z poprzedniego roku, zachowany po pogłębianiu toru podejściowego do Portu Gdańsk.

Kierzkowska poinformowała również, że zakończono tegoroczne prace związane z refulacją na plażach Pomorza. Refulacja polega na umiejętnym powiększaniu powierzchni plaży, co ma bezpośredni wpływ na zwiększenie ochrony brzegu. Szeroka i odpowiednio wyprofilowana plaża absorbuje energię nadchodzących fal, chroniąc w ten sposób nabrzeże oraz infrastrukturę. Dodatkowo poprawia to walory turystyczne danego miejsca.