Trzynasta edycja Orszaku Trzech Króli w starym Gdańsku

W sobotę, 6 stycznia, tradycyjny Orszak Trzech Króli powróci do ulic Gdańska na swoją trzynastą edycję. Orszak jest wydarzeniem, które pozwala uczestnikom rozważać znaczenie Objawienia Pańskiego, a jego hasłem przewodnim będzie „W jasełkach leży!”. Ta coroczna uroczystość, odbywająca się na początku roku, stanowi doskonałą okazję do celebrowania polskich tradycji i wspólnego świętowania poprzez śpiewanie kolęd.

Początek uroczystości ma miejsce na ulicy Piwnej przed Bazyliką Mariacką o godzinie 11:30. Tutaj uczestnicy otrzymają papierowe korony i śpiewniki z tekstami kolęd. Odprawienie modlitwy Anioł Pański oznacza początek Orszaku, który rusza w kierunku Wielkiej Zbrojowni punktualnie o południu.

Tradycyjnie prowadzącym Orszak jest Gwiazda, którą w tym roku zagra Dariusz Chełmiński, nauczyciel w Szkole Fregata. Towarzyszyć mu będą mali rycerze – uczniowie szkół podstawowych – przebrani w stroje z epoki. Za nimi, wśród innych postaci, Trzej Mędrcy ze Wschodu będą kroczyć przez miasto. Przy Zbrojowni spotkają Heroda, który będzie próbował ich zatrzymać lub skłonić do powrotu.

Orszak następnie skieruje się w lewo, ulicą Tkacką, a potem ulicą Długą. Uczestnicy będą mogli obserwować symboliczną walkę dobra i zła. Stajenka zostanie umieszczona na progu Dworu Artusa, gdzie Świętą Rodzinę będzie czekać na wszystkich uczestników Orszaku.

Przed Stajenką zaśpiewana zostanie modlitwa, po której Kacper, Melchior i Baltazar oddadzą pokłon Świętej Rodzinie i złożą dary. Na zakończenie uroczystości, Towarzystwo Śpiewacze „Gryf” z Trąbek Wielkich poprowadzi wspólne śpiewanie kolęd. Ostatnim punktem programu będzie koncert carillonowy wykonany przez Wojciecha Lauera.

W tym roku Maciej Szemiel, aktor Teatru Wybrzeże, Harris Mavusi, Ghańczyk mieszkający od wielu lat w Polsce oraz Kuba Gorski, dyrektor Szkoły Fregata (która jest współorganizatorem Orszaku), wcielą się w role trzech mędrców: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Tradycyjnie, gdańska rodzina z nowonarodzonym dzieckiem wciela się w rolę Świętej Rodziny. W tym roku tę rolę przejmie rodzina Gailitis: Blanka, Karol i ich czteromiesięczny syn Adam.