Zakończenie długotrwałego śledztwa dotyczącego głośnego podwójnego morderstwa w Opaleniu

Śledztwo dotyczące podwójnego zabójstwa, które wstrząsnęło małą miejscowością Opalenie koło Gniewa, zakończyło się po długich dziesięciu latach. Zdarzenie miało miejsce w 2012 roku, kiedy to 44-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna stracili życie na skutek ran nożowych. Teraz, po latach poszukiwań, trzy osoby staną przed obliczem prawa. Zaskakująco, początkowo śledztwo zostało umorzone z powodu braku dowodów na sprawców. Jednakże, dzięki nieustannym staraniom specjalnej policyjnej grupy „Archiwum X”, sprawcy zostali ostatecznie zatrzymani dekadę po popełnieniu przestępstwa.

24 września 2012 roku syn ofiar natrafił na ich zwłoki w domu. Miał zaplanowane spotkanie z kobietą, która jednak nie pojawiła się na umówionym miejscu. Poza tym, nie udało mu się nawiązać kontaktu telefonicznego z żadnym z nich, co skłoniło go do odwiedzenia ich domu. Śledztwo wykazało, że brutalne morderstwo miało miejsce między 22 a 24 września. Na zwłokach ofiar zaobserwowano przecięcia na szyjach. Niemniej jednak, śledztwo zostało zawieszone w sierpniu 2013 roku z powodu braku dowodów na sprawców.

Po dziewięciu latach od tragicznego wydarzenia, specjaliści z „Archiwum X” ponownie podjęli się sprawy. Udało im się ustalić tożsamość i zatrzymać trzech mężczyzn w wieku od 42 do 52 lat, wśród których był syn zamordowanego mężczyzny. Ten ostatni, wraz ze swoim znajomym, odpowie za morderstwo, natomiast trzeci oskarżony zostanie postawiony przed sądem za ułatwienie dokonania obu zabójstw w zamian za zaproponowaną kwotę. Wszyscy oskarżeni nie przyznają się do winy.

Według Grażyny Wawryniuk z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, kontynuowane śledztwo ujawniło kolejne przestępstwo mężczyzny oskarżonego o pomoc w dokonaniu podwójnego morderstwa. W 2020 roku współdziałał on z dwoma innymi mężczyznami w oszustwie na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego poprzez zgłoszenie szkody komunikacyjnej wynikłej z upozorowanej kolizji. Z przeprowadzonych badań wynika również, że syn ofiary był w konflikcie z ojcem, a motywem konfliktu były sprawy majątkowe.

W przypadku skazania za morderstwo, grozi im kara dożywotniego pozbawienia wolności, natomiast oszustwo jest karane do ośmiu lat więzienia.