Upadek mafii diamentowej: sześciu aresztowanych, w tym prominentny adwokat

Rozwiązanie sieci przestępczej zajmującej się praniem pieniędzy, w której uczestniczyło sześć osób, w tym wybitny prawnik z Gdańska, zostało osiągnięte przez działania CBA i CBŚP. Przestępcza organizacja znana jest z legalizowania nielegalnych funduszy poprzez zakup diamentów o wartości przekraczającej 5,5 miliona złotych.

Biura prasowe CBA i CBŚP podkreśliły efektywność ich wspólnej operacji. „Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku we współpracy z Zarządem Centralnego Biura Śledczego Policji w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Lublinie zatrzymała sześć osób, w tym renomowanego prawnika z Trójmiasta. To jest następna część dochodzenia dotyczącego oszustwa, które wiąże się z domniemanymi wpływami w agencji rządowej” – informują biura.

Aresztowania miały miejsce jednocześnie na terenie dwóch województw: pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Jak wynika z komunikatu CBA, wszystkim aresztowanym postawiono zarzuty za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Przestępcy prali brudne pieniądze, legalizując je przez zakup diamentów, samochodów, a także poprzez przekazy bankowe i wypłaty z bankomatów. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem znanego gdańskiego adwokata, którego zadaniem było zaciemnianie szlaków śledztwa kierowanego przeciwko jednemu z poszukiwanych podejrzanych.

„Po przedstawieniu zarzutów i usłyszeniu wyjaśnień od podejrzanych, prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policyjnego, poręczenia majątkowego oraz zakazu kontaktowania się z pozostałymi podejrzanymi w stosunku do pięciu podejrzanych. Jednak dla aresztowanego adwokata, na mocy decyzji Sądu Rejonowego Lublin-Zachód, zastosowano środek izolacyjny, polegający na trzymiesięcznym areszcie” – czytamy w komunikacie biur.