Zapomnij o marnotrawstwie żywności – wykorzystaj społeczne lodówki Gdańska!

Decydująca większość z nas ulega przedświątecznej gorączce zakupów. Z reguły kupujemy więcej jedzenia, niż jesteśmy w stanie skonsumować podczas świąt, co prowadzi do marnotrawstwa i wyrzucania jedzenia. Nie musi tak być! Obecnie w Gdańsku funkcjonuje sześć całorocznych lodówek społecznych, gdzie niepotrzebną żywność możemy przekazać innym. Pamiętajmy jednak, aby pozostawić jedzenie w takim stanie, jakiego byśmy oczekiwali dla siebie.

Społeczne lodówki, znane również jako jadłodzielnia, służą przede wszystkim dla osób ubogich, potrzebujących czy bezdomnych. Ale gdzie znajdują się te miejsca?

„Jadłodzielnia na Oruni” to najnowsza dodana do gdańskiej sieci społecznych lodówek. Uruchomiono ją na początku grudnia i mieści się przy ul. Dworcowej 9, w dzielnicy Orunia – Św. Wojciech – Lipce. Jest to dwuskrzydłowa lodówka, umieszczona tu dzięki zwycięskiemu projektowi Budżetu Obywatelskiego.

Przy ul. Myśliwskiej 25, przy wejściu do parafii Miłosierdzia Bożego w Pieckach – Migowie, znajduje się kolejna dwuskrzydłowa lodówka społeczna. W jednym skrzydle mieści się chłodnia na żywność wymagającą chłodzenia, a w drugim półki dla pozostałej żywności.

Pierwszą społeczną lodówkę w Gdańsku uruchomili dominikanie i nadal działa przy murze zabytkowego kościoła Św. Mikołaja, od strony Hali Targowej.

We Wrzeszczu Dolnym, na tyłach Parafii Świętego Krzyża, przy ul. Mickiewicza 11, znajduje się lodówka społeczna uruchomiona dwa lata temu.

Inna lodówka funkcjonuje dzięki prywatnej inicjatywie koło Parku Oliwskiego, przy ul. Opata Rybińskiego 10. Można tam przynosić jedzenie nadające się do spożycia.

Punkt charytatywny we Wrzeszczu Górnym, przy ul. De Gaulle’a 13, czynny jest od poniedziałku do piątku między 12.00 a 17.00. Często korzystają z niego seniorzy, ale również młodsi mieszkańcy.

Dwa sklepy społeczne prowadzone przez Bank Żywności w Trójmieście znajdują się przy ul. Wolności 52 w Nowym Porcie i ul. Aksamitnej 4 w Śródmieściu. Można tam przynieść tylko oryginalnie zapakowane produkty o nieprzekroczonej dacie ważności.

Sklep w Nowym Porcie jest otwarty od poniedziałku do piątku między 10.00 a 15.00, a w czwartki między 13.00 a 18.00. Sklep w Śródmieściu jest otwarty od poniedziałku do piątku między 10.00 a 15.00, a we wtorki między 13.00 a 18.00.