Zmierzch mroku w Osowej: poprawa oświetlenia Parku Diany dzięki Budżetowi Obywatelskiemu

Projekt poprawy oświetlenia w jednym z ulubionych parków mieszkańców gdańskiej dzielnicy Osowa, położonym przy ulicy Diany, zbliża się do końca procedury przetargowej. Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska już przejrzała zgłoszone propozycje od zainteresowanych firm. Realizacja projektu, który okazał się zwycięski w ramach Budżetu Obywatelskiego, zakłada montaż nowych lamp na terenie całego parku.

Planowane oświetlenie obejmuje nie tylko całe terytorium parku, ale również przyległe do niego boisko oraz fragmenty ulic Diany i Heleny. W ramach tego przedsięwzięcia przewidziane jest przeprowadzenie prac dotyczących układania linii kablowych oświetleniowych. Projekt przewiduje instalację 13 sześciometrowych słupów aluminiowych do oświetlania wyżej wspomnianych ulic, 26 słupów oświetleniowych mierzących 5,5 metra do zastosowania w samym parku oraz 4 dziewięciometrowych słupów aluminiowych przeznaczonych do oświetlania boiska. Dodatkowo ułożona zostanie infrastruktura teletechniczna na wypadek przyszłej budowy systemu monitoringu.

Planowany czas realizacji inwestycji wynosi 154 dni, licząc od momentu zawarcia umowy z wykonawcą. Na sfinansowanie tego przedsięwzięcia miasto przeznaczyło 685 tysięcy złotych. Złożono siedem ofert na wykonanie zadania, z których sześć mieści się w wyznaczonym budżecie. Obecnie wszystkie propozycje są w fazie weryfikacji i analizy.

Park Diany, składający się z trawników rekreacyjnych, ścieżek spacerowych oraz alejek o powierzchni około 4200 metrów kwadratowych, jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Osowej. Teren ten uwielbiany za liczne możliwości aktywnego spędzania czasu, takie jak wielofunkcyjne boisko, skatepark, „ścieżka zdrowia”, siłownia plenerowa oraz wybieg dla psów, zajmuje powierzchnię jednego hektara. W parku można również znaleźć miejsce do gry w szachy czy tenis stołowy oraz pole do gry w siatkówkę plażową.

W Parku Diany rośnie aż 15 różnych gatunków drzew liściastych, wśród których można spotkać lipy, wierzby, kasztanowce czy wiśnie pikowane i klony tatarskie. Na terenie parku znajdują się również drzewa iglaste oraz prawie kilkadziesiąt odmian krzewów ozdobnych, bylin i traw.