Od 14 marca, przepisy prawne dają policji uprawnienia do konfiskowania pojazdów od sprawców prowadzących pod wpływem alkoholu. Ciekawi pytanie o to, ile samochodów padło łupem pomorskich funkcjonariuszy od momentu wejścia nowej regulacji w życie
Po wprowadzeniu nowych regulacji, na terenie województwa pomorskiego zaobserwowano 34 incydenty, które spełniały warunki do konfiskaty pojazdów. Jednakże nie wszystkie z nich skończyły się utratą samochodu przez winowajcę.
W ośmiu przypadkach pojazdy sprawców zostały przeniesione na parkingi policyjne, gdzie czekają na sformalizowanie decyzji sądu o konfiskacie. Wystąpiła jednak pewna regularność pomiędzy przypadkami – znaczna część nietrzeźwych kierowców nie była właścicielami pojazdów, którymi się poruszali. Na ogół były to samochody wynajęte lub będące przedmiotem leasingu. Takie sytuacje miały miejsce aż 25 razy, co zdecydowanie zmienia perspektywę konfiskaty – pojazd nie może być zabrany, jeśli nie jest własnością kierowcy. Prawdopodobnie jednak osoby te będą musiały uregulować karę finansową równą wartości samochodu, którym prowadzili pod wpływem alkoholu.
Istnieje także jeden nietypowy przypadek, w którym pijany kierowca nie będzie zobowiązany do zapłaty kary równej wartości pojazdu. Osoba ta prowadziła auto służbowe w trakcie wykonywania obowiązków na rzecz pracodawcy. Nie oznacza to jednak uniknięcia kary, lecz jej wielkość zostanie ustalona przez sąd.
Pierwszy incydent, podczas którego skonfiskowano pojazd miało miejsce 14 marca, w Dzierzgoniu (obszar Komendy Powiatowej Policji w Sztumie). Kierowca Forda Mondeo, będąc pod wpływem alkoholu, doprowadził do kolizji z innym zaparkowanym pojazdem i następnie uciekł z miejsca zdarzenia.
Warto sobie przypomnieć, kto może stracić swój pojazd w świetle nowych przepisów. Pojazdy mogą zostać skonfiskowane od osób prowadzących samochód lub motocykl będąc pod wpływem ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Dodatkowo, pojazd może zostać skonfiskowany ex officio, jeżeli kierujący będąc pod wpływem co najmniej 1 promila alkoholu spowoduje wypadek lub kolizję. W przypadku prowadzenia po pijanemu i spowodowania zdarzenia drogowego, sąd może orzec konfiskatę pojazdu nawet przy mniejszej zawartości alkoholu w organizmie sprawcy – od 0,5 do 1 promila.